Poprvé od nástupu miliardáře Andreje Babiše do pozice hegemona politické a mediální scény se objevují konkrétní návrhy, jak omezit jeho moc. Po roce a půl faktického planýrování nezávislosti médií a zneužívání drtivé ekonomické převahy nad konkurenty v mocenském soupeření, se objevují návrhy na systémová opatření, jež by měla Babiše zastavit.
Posun spočívá zejména ve skutečnosti, že bezprecedentní kumulace Babišovy moci již není tabu a ukazuje se, že nad konkrétními návrhy zákonů by se mohla sejít sociální demokracie s částí značně oslabené opozice. Babiš ovšem tyto aktivity nenechá bez reakce a lze očekávat, že vyrazí do protiútoku. Je přitom mnohem akceschopnější, než jeho odpůrci. Problémem Sobotky je navíc to, že s ním chce zároveň společně vládnout a zároveň omezovat jeho moc. To je neřešitelná kvadratura kruhu. Problém Babišovy moci se však konečně dostává na stůl jako vážné téma, které se týká osudu země..
Návrh závěrečné rezoluce ČSSD, který navrhuje předseda strany Bohuslav Sobotka, má zavázat stranu k přípravě zákonů proti střetu zájmů a o financování politických stran, jež by omezovaly možnosti manipulace demokratickým systémem. Informoval o tom ve čtvrtek ráno server Aktuálně. Rezoluce ČSSD celkem trefně mluví o „parodii na demokracii“. Bohužel se na této parodii již déle než rok podílí.
Poslanec TOP 09 Martin Plíšek, který je členem ústavně-právního výboru zase připravuje návrh ústavního zákona, který by přikazoval členům vlády převést akciové podíly a tím i výkon vlastnického práva na jiné osoby. Plíšek tak reaguje na nedávné vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, že ústava má deficit, neboli, že není připravená na takový rozsah střetu zájmů, jaký má Andrej Babiš. Plíšek pro Svobodné fórum potvrdil, že návrh, konkrétně novelu ústavního článku 70, předloží sněmovnímu podvýboru pro ústavu. Nejprve chce ale tento návrh konzultovat s ústavními experty i dalšími poslanci, aby nebyl „dříve zabit, než vznikne“.
Podle Práva by pro takový zákon mohli hlasovat i poslanci ČSSD, premiér Sobotka reagoval na návrh kladně s tím, že by bylo ovšem třeba takový návrh projednat v koalici. Tedy i se samotným Babišem. Takový postup těžko může skončit jinak než fraškou. Jakoby chtěl Bohuslav Sobotka diskutovat s tygrem o zavedení vegetariánství. Plíškův návrh naráží ovšem ještě na neochotu ODS sahat na ústavu kvůli jedné jediné osobě.
Poslanec Martin Plíšek říká, že by nejspíše stačilo, kdyby se Andrej Babiš vzdal svých akcionářských práv a pověřil výkonem někoho jiného. Babišovy možnosti majetkové manipulace a skrytého řízení jsou ovšem téměř nevyčerpatelné. Na druhou stranu je třeba vítat každý malý krok a každý pokus zastavit proces probíhající přeměny České republiky v oligarchický systém východního typu.
Kumulace moci Andreje Babiše se tak konečně stala předmětem otevřené diskuse na politické scéně. Její průběh však naráží na ostych politických stran pravice a levice jednat o návrzích společně, na nemožnost přenést tuto diskusi do klíčových médií, a to včetně velmi zdrženlivých médií veřejnoprávních, a nakonec i na skutečnost, že značná část novinářské obce i společenské elity se buď přímo na Babišově mocenském systému podílí, nebo nemá odvahu či schopnost jej pojmenovat.
Klíčovým a drtivým prvkem Babišovy moci, který zcela změnil kvalitu demokracie v České republice, je kumulace politické moci s mocí mediální. Skutečnost, že ministr a vicepremiér ovládá klíčové deníky a zprostředkovaně drží v pasti ostatní velká média, nemá v Evropě žádnou obdobu, a to ani v bývalém italském premiérovi Berlusconim, který se pohyboval v mnohem pluralitnějším a občansky statečnějším prostředí. Proti tomuto fenoménu, díky němuž se z České republiky stala země s mnohem horším politickým systémem, než byl slovenský mečiarismus, zatím nevznikla efektivní obrana.