Z analýzy, kterou pravidelně uveřejňuje Institut pro studium války ISW, plyne, že západní diplomaté jsou znepokojeni tím, že Ukrajinci jsou rozhodnuti stále držet Bachmut. Podle vojenských expertů to totiž značně ztíží možnost Ukrajiny připravit jarní ofenzívu a osvobodit další okupovaná území. Ukrajina naopak tvrdí, že Bachmut bude držet co nejdéle, protože to je strategicky výhodné.
Jak naznačuje analýza ISW, první letošní ruská ofenzíva ukázala, že ruská armáda má stále značné potíže s taktikou a s velmi rozdílnou kvalitou jednotlivých jednotek. V okolí Bachmutu, kde prozatím stále útočí žoldáci z Prigožinovy soukromé armády, mají Ukrajinci potíže je zcela zadržet a wagnerovci postupují, byť jejich postup není nijak závratně rychlý. Obdobně těžké boje svádějí ukrajinské jednotky s elitními výsadkáři v okolí Kremenné. Naopak u Vuhledaru či Maryjinky si se špatně vycvičenými, a hlavně málo motivovanými a špatně vyzbrojenými vojáky z řad nově mobilizovaných vcelku bez větších obtíží poradí.
Ruská ofenzíva tak nepůsobí jako jedna dobře naplánovaná velká akce, ale jako série různě velkých místních bitev.
Zatímco Rusové sázejí na svoji typickou taktiku „převálcovat“ protivníka množstvím, a to bez jakéhokoliv ohledu na ztráty, Ukrajinci vsadili na strategii útočníky co nejvíce opotřebovat a vyčerpat a počkat si na nové kvalitní a moderní zbraně z dodávek od západních spojenců. Ukrajinské vedení podle analytiků šetří síly na jarní ofenzívu, která by měla agresory vytlačit z co největšího území.
Podle zpráv z jednotlivých bojišť je pro Ukrajinu nejhorší situace v Bachmutu. Ruští žoldnéři se nyní snaží město obklíčit ze severu a jihu. Na severu se jim podařilo dobýt vesnici Krasnaja Gora, což v tuto chvíli hrozí obklíčením ukrajinských jednotek v Paraskojevce a také v okolí zásobovací tepny, silnice Bachmut–Slavjansk. Na jihu pak jiná část wagnerovců útočí na další dopravní tepnu Bachmut–Konstantinovka a na vesnici Ivanovskoje. Na silnici byl v bojích vyhozen do povětří most přes kanál Severskij Doněc–Donbass, takže zásobování Bachmutu po něm již není možné. Jediná silnice tak vede přes Chromovo do města Časiv Jar. V oblasti jsou i některé polní cesty, ale není jasné, zda jsou při současném počasí sjízdné pro těžkou techniku.
Tempo, jakým Prigožinovi žoldáci v těchto místech vedou boje, však neumožňuje obklíčit žádné velké jednotky. Taktika útočníků navíc evidentně nepočítá ani s žádným průlomem mechanizovaných jednotek, protože zde bojují hlavně pěšáci. Jakmile by hrozilo ukrajinským jednotkám větší obklíčení, dá velení rozkaz k ústupu, aby nedošlo k podobné ztrátě většího počtu bojovníků, jako tomu bylo v případě Mariupolu.
Na konci ledna zahájili Rusové útok i proti Vuhledaru, který leží na západ od Doněcka. Město Rusové dobyli již loni na jaře, ale nedokázali ho udržet a po opětovném osvobození v něm Ukrajinci vybudovali silně opevněnou síť. Díky výškovým budovám ve městě mohou střelci na nich umístění ovládat pláně v okolí města. Což se ukázalo minulý týden, kdy bez vlastních ztrát dokázali zlikvidovat takřka celou ruskou obrněnou kolonu v počtu několika desítek tanků a obrněných vozů.
Pokud by se Rusům podařilo Vuhledar dobýt, mohli by pak z jihu postoupit hluboko do oblasti Donbasu, takže by útočili ve směru k hlavnímu dopravnímu uzlu Ozbrojených sil Ukrajiny v Pokrovsku. Zatím to však vypadá, že se Rusům na této části fronty dařit nebude.
Útok na obec Kremennaja v rámci ofenzívy se prakticky zastavil poté, co agresoři obsadili větší část rozlehlého lesa na jih od města, ale k městu samotnému se nedokázali ani přiblížit. S dalším útokem zřejmě počítají až někdy na jaře, jak zjistila ukrajinská rozvědka.
Posledním místem větších bojů se stal Kupjansk. Zde Rusové útočí na křídlo ukrajinské skupiny, která se na počátku zimy pokusila dosáhnout Svatova, jež je významným dopravním uzlem v celé Luhanské oblasti. Ovšem tempo probíhající ofenzívy je zde nízké. Podle odhadu analytiků jsou Rusové schopni postoupit za značných ztrát jen o několik málo stovek metrů. Experti zdůrazňují, že postup není možný bez aktivní letecké podpory. Tu ale Rusové v oblasti nepoužívají, protože zde velmi aktivně operuje ukrajinská protivzdušná obrana.