KOMENTÁŘ / Minulý rok hnutí ANO požadovalo navýšení příspěvku na péči o pět miliard. Lidovci v koalici prosadili navýšení o sedm miliard. Čekali byste, že nám kolegové z opozice poděkují za dobře odvedenou práci? Kdepak, najednou křičí, že je to málo, a chtějí ještě více. Že to nemá logiku? To hnutí ANO vůbec nevadí, prostě jen kritizuje a straší za každou cenu.
Ministr práce Marian Jurečka a ostatní lidovečtí ministři na koaličních jednáních prosadili zvýšení příspěvku na péči o sedm miliard korun ročně. Příspěvek míří k lidem, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebují pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb a bez pomoci od státu se opravdu neobejdou. Nejedná se tedy o sociální dávku v pravém slova smyslu, spíše o pomoc potřebným.
Minulá vláda Andreje Babiše a jeho hnutí ANO v době ekonomické prosperity jakékoli zvýšení příspěvku na péči odmítaly. Došlo k němu pouze jednou v roce 2018 na základě návrhu senátorů. Vláda Andreje Babiše novelu ale až do konce odmítala a ta prošla jen díky tomu, že se proti stanovisku jeho vlády postavil parlament a navýšení i přes Babišův odpor schválil.
Po letech vlastní nečinnosti se loni na podzim v hnutí ANO probudili a začali požadovat navýšení příspěvku o pět miliard korun. Bylo to ale v době, kdy koaliční jednání vlády Petra Fialy na toto téma dávno probíhalo. Díky lidovcům skončilo dohodou na navýšení dokonce o sedm miliard. Nakonec tedy vyčleníme o dvě miliardy více, než opozice chtěla.
Pokud byste ale čekali normální lidskou pochvalu a ocenění přístupu vlády ke zdravotně znevýhodněným, nedočkali byste se. Místo toho přichází další populistická gesta. Po pár měsících požadují mnohem vyšší částku, než chtěli v prosinci. Bez rozmyslu slibují, co je zrovna napadne, bez ohledu na to, jak jejich rozhodnutí může ovlivnit chod naší země.
S osudy zdravotně znevýhodněných ale nelze populisticky hazardovat. Od července proto výrazně poroste příspěvek na péči ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby, a to téměř o osm tisíc korun. Naprostá většina lidí si totiž i v případě vážných zdravotních problémů přeje trávit čas doma. My jim chceme lepší péči v jejich přirozeném rodinném prostředí umožnit.
Závěrečné třetí čtení příslušné novely tuto středu začala projednávat sněmovna. Až ji poslanci schválí, poputuje do senátu a poté k prezidentovi a po jeho podpisu se finanční podpora zdravotně znevýhodněných v naší zemi po letech konečně opět navýší.
V hnutí ANO ale opět dokázali, že jim na pravdě nezáleží. Jen u Andreje Babiše jsou schopni jeden měsíc tvrdit ono, a další něco úplně jiného. A někdy jim stačí dokonce i pouhé hodiny. Jako například, když Alena Schillerová před svědky na tiskové konferenci na Pražském hradě potvrdila, že její hnutí souhlasí s prolomením hranice věku odchodu do důchodu, jen aby její šéf Andrej Babiš pár hodin poté lhal a tvrdil opak.
Důchodci ani zdravotně znevýhodnění by prostě neměli být obětí populistických her hnutí ANO. Jsem rád, že naše vláda k oběma skupinám přistupuje zodpovědně.
Autor je poslancem a 1. místopředsedou KDU-ČSL.