Argentina v pátek označila palestinské hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, za teroristickou organizaci a nařídila zmrazení jeho finančních aktiv. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde do značné míry o symbolický krok, jímž se prezident Javier Milei snaží posílit vztahy své země se Spojenými státy a Izraelem. Podle dostupných zdrojů Argentina tento krok učinila jako první z latinskoamerických zemí.
Mileiova kancelář rozhodnutí zdůvodnila zejména přeshraničním teroristickým útokem Hamásu na Izrael z loňského 7. října, při němž zahynulo téměř 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších zhruba 250 bylo odvlečeno do Pásma Gazy jako rukojmí. Šlo o nejhorší jednotlivý útok proti Izraeli v 76leté historii židovského státu.
Úřad argentinského prezidenta zmiňuje také úzké vazby Hamásu na Írán, který Argentina nepřímo viní ze dvou teroristických útoků proti židovským objektům na svém území. Na 18. červenec připadá 30. výročí pumového útoku na židovské komunitní centrum v Buenos Aires, při němž zahynulo 85 lidí a přes 300 dalších bylo zraněno. Byl to nejhorší takový útok v moderní historii Argentiny.
K druhému útoku došlo o dva roky dříve, byl namířen proti izraelskému velvyslanectví v hlavním městě a zabil 29 lidí. Argentinská justice z provedení obou akcí obvinila členy libanonské šíitské ozbrojené skupiny Hizballáh, kterou podporuje Írán.
Milei se ve zprávě přihlásil k neochvějnému odhodlání označovat teroristy za to, čím skutečně jsou, a dodal, že je to poprvé, kdy k tomu existuje politická vůle. „Argentina se musí znovu připojit k západní civilizaci,“ dodala Mileiova kancelář v prohlášení.
Vedle Izraele Hamás dlouhodobě klasifikují jako teroristickou organizaci Spojené státy, Evropská unie včetně české vlády a několik dalších zemí.
Milei se stal prezidentem loni v prosinci a na svou první letošní cestu v nové funkci letěl do Jeruzaléma, kam slíbil přesunout velvyslanectví své země. Slibem přemístit ambasádu do města, které si nárokují Izraelci i Palestinci, Milei potěšil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a rozhněval Hamás.
Předchozí levicové vlády v Argentině, kde žije největší židovská komunita v Latinské Americe, udržovaly přátelské vztahy s Izraelem, ale zároveň vyjadřovaly podporu palestinské státnosti. Mileiův přístup je odlišný, patří k Netanjahuovým nejhlasitějším podporovatelům, poznamenává AP. Ačkoli byl Milei vychován jako římský katolík, říká, že je hluboce duchovně spjat s judaismem.