Nabízení zázračných elixírů na cokoli je vděčné, protože je lákavé si představit, že vážný problém vyřešíme tím, když něco pozřeme. Rádi pak věříme, že to zabere, a máme sníženou opatrnost.
Tak třeba „na internetech“ najdeme titulek: „Zbavte se břišního tuku jednoduchým způsobem. Pomůže vám kuchyňský olej.“ Třeba to autorka toho článku myslí dobře, tak ji a její médium nebudeme hned propírat. Jen by to chtělo k věci přistoupit nějak věrohodným způsobem. Nejde ani tak o diety a hubnutí, ale o to, že bychom se u některých tvrzení měli kriticky aspoň zeptat: Jak k tomu ten člověk došel?
Zpět k oleji, který má způsobit až zázračné účinky. Nemůže to být jakýkoli olej: „Kokosový olej je účinný při snižování viscerálního tuku. Kontrolované studie ukazují, že tuky se středně dlouhým řetězcem, které se vyskytují v kokosovém oleji, mohou zvýšit náš metabolismus a snížit množství tuků, které se nám ukládají v těle při vysokém příjmu kalorií. Vedou i k úbytku tuku v břišní dutině.“
Pak jsou tam dokonce uvedena čísla: „Ve studii 69 mužů a žen s nadváhou dodržovalo 8 týdnů nízkosacharidovou dietu nebo dietu s nízkým obsahem tuků. Ti, co drželi dietu s nízkým obsahem sacharidů, ztratili o 10 % více viscerálního tuku a o 4,4 % více celkového tuku než lidé, kteří drželi dietu s nízkým obsahem tuků.“
A lákavé tvrzení: „V rámci studie obézní muži užívali celkem 12 týdnů denně kokosový olej. Během toho ztratili v průměru více než 1 cm v pase, a to vše bez změny stravy nebo cvičení. Podle vědecké studie bychom měli pro zvýšení úbytku tuku v břiše užívat 2 polévkové lžíce, což je asi 30 ml kokosového oleje denně.“ V tom článku se sice také doporučuje cvičit, ale mnoho lidí nejspíš zaujme právě ta věta o obézních mužích, co zhubli o závratný jeden centimetr v pase „bez změny stravy a cvičení“.
Skvělé. Jenže ať onen článek pročítáme jakkoli, nikde není na žádnou studii uveden odkaz. Jen se dočteme, že takové existují. To je možné, že existují. Existuje mnoho studií, jen bychom je potřebovali aspoň vidět, dočíst se, kdo je dělal, jestli měli badatelé nějakou oponenturu a zda někde není skrytý nějaký háček.
Protože tam ale tuto informaci, která může někomu připadat jako detail, ale detail to není, nenajdeme, musíme pátrat sami.
Tak najdeme třeba článek na webu Mayoclic.org, což už je dost věrohodný zdroj.
Tam ale naše nadšení pro hubnutí pomocí kokosového oleje zchladí. Dočteme se: „Kokosový olej je široce propagován pro snížení hmotnosti. Zatímco sliby o přínosu kokosového oleje znějí skvěle, výzkum je méně jasný. Několik studií zkoumalo přínos kokosového oleje při hubnutí a výsledky byly smíšené. Zatímco některé studie uváděly pokles indexu tělesné hmotnosti (BMI) účastníků a velikosti pasu, jiné nikoli. Všechny studie byly krátkodobé. A je důležité poznamenat, že lépe navržené studie hodnotily kokosový olej jako součást diety se sníženým obsahem kalorií a plánu cvičení. Neexistuje důkaz, že kokosový olej bude mít příznivý vliv na úbytek hmotnosti, pokud jej jednoduše přidáte do své stravy.“
Pak je tam pasáž o různých druzích tuků a složení kokosu: „Tuky lze charakterizovat jako nasycené nebo nenasycené. Nasycené tuky lze dále rozdělit na mastné kyseliny s krátkým, středním a dlouhým řetězcem. Tyto druhy tuků mají v těle různé účinky. Na rozdíl od mastných kyselin s dlouhým řetězcem se mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem vstřebávají přímo do krevního oběhu. Nezvyšují hladinu cholesterolu v krvi tolik jako mastné kyseliny s dlouhým řetězcem a nezdá se, že by byly uloženy v tukové tkáni těla tak snadno jako mastné kyseliny s dlouhým řetězcem… Kokosový olej je zajímavý tím, že obsahuje mastné kyseliny se středním i dlouhým řetězcem. Primární složkou je však kyselina laurová. Na základě své struktury a funkce se kyselina laurová usazuje uprostřed a v některých ohledech se chová jako mastná kyselina se středním řetězcem a v jiných jako mastná kyselina s dlouhým řetězcem.“
„Mnoho studií o středních mastných kyselinách a přínosech pro zdraví bylo provedeno s vyrobenými oleji – částečně získanými z kokosového oleje nebo jiných rostlinných olejů – které neobsahují kyselinu laurovou. Proto je důležité nedělat závěry o výhodách kokosového oleje na základě studií s oleji zvanými triglyceridové (MCT) oleje se středním řetězcem.“
A závěr: „Výzkum možného přínosu kokosového oleje klade důležité otázky, ale na jasné závěry je příliš brzy. Je zapotřebí většího výzkumu s většími studijními skupinami a dlouhodobého sledování, aby se pochopil vliv kokosového oleje na úbytek hmotnosti, hladinu cholesterolu v krvi a kardiovaskulární rizikové faktory. A tyto výsledky bude třeba porovnat s celkovým souborem informací o výživě a zdraví…
Ačkoliv konzumace kokosového oleje s mírou nebude mít za následek velké poškození vašeho zdraví, není pravděpodobné, že by vám pomohla zhubnout. Pokud máte rádi chuť kokosového oleje, používejte jej střídmě jako součást celkového zdravého stravovacího režimu. Pro úspěšný, dlouhodobý úbytek váhy se držte základů – pravidelné fyzické aktivity a celkového kaloricky kontrolovaného plánu zdravého stravování bohatého na ovoce, zeleninu a další rostlinné produkty.“
Nikomu samozřejmě nelze bránit, aby (s rozumem) věc sám na sobě vyzkoušel.