KOMENTÁŘ / Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) veřejně prohlásil, že by v žádném případě neoznačoval gruzínskou vládu za proruskou. Gruzie v tomto týdnu ve třetím čtení schválila „zákon o zahraničních agentech“, také pojmenovaný výrazem „ruský zákon“, protože nese základní stavební kameny legislativy, která v Rusku už přes deset let omezuje práva občanské společnosti.
Pan ministr zmiňuje, že se jedná o zákon o transparentnosti. V Gruzii ale neziskové organizace a média vedou evidenci všech zahraničních zdrojů a vše deklarují už desítky let. Právě rozvojové granty ze zahraničí jsou klíčovou pomocí pro rozvoj občanské společnosti ve všech postsovětských zemích už od devadesátých let a samozřejmě podléhají drobnohledu státních úřadů a institucí.
„Jde o to, aby nás všechny dali na jeden seznam, který pak budeme muset podepsat a být evidováni jako zahraniční agenti. Je to naprosto absurdní,“ říká šéfredaktorka investigativního serveru Studio Monitor Nino Zuriašviliová.
„Děláme vše v zájmu gruzínské veřejnosti, a ne žádných mocností,“ dodává žena, jejíž tým už desítky let ve své investigativní práci odkrývá korupci v Gruzii. Právě paní Zuriašviliová se objevila v posledních dnech v Tbilisi na zastrašujících plakátech obsahujících nenávistná hesla. A spolu s ní i další novináři a pracovníci neziskových organizací.
„Mluvíme o zákonu otevřeně a nic přece neskrýváme. Říkáme, že chceme snížit zahraniční vliv; chceme snížit americký vliv v zemi, evropský vliv a ruský vliv,“ řekl k zákonu jeden z místopředsedů vládnoucí strany.
Veřejně tím prezentuje skutečnost, že jeho strana stejně přistupuje k Rusku, EU a USA. Ruského okupanta má tak na stejné úrovni jako Evropskou unii, ke které se chce jeho země přidat. Na druhou stranu paradoxně právě zakladatel vládnoucí strany Gruzínský sen, bývalý premiér země Bidzina Ivanišvili a jeho rodina, mají prokazatelně aktuální i historické vazby na Rusko.
Gruzínský zákon se přepracovávat nebude. Tamní opozice se o to relevantními návrhy snaží již rok, ale vládnoucí strana tyto návrhy odmítá. K čemu tedy zákon slouží a jakou změnu fakticky přináší?
Gruzínské neziskové organizace a média, u nichž více než 20 % zdrojů pochází ze zahraničí, tak skončí na „seznamu zahraničních agentů“. Organizace a média, které v Gruzii tak dlouho usilují o demokracii, tak budou ve své vlastní zemi za špiony. A hon na čarodějnice tím neskončí. Na tom se shoduje celá gruzínská občanská společnost. Pane ministře, skutečně si myslíte, že gruzínská vláda není proruská?