Vláda ve středu schválila změnu definice znásilnění. Nově právní předpis nebude definovat znásilnění jako silou vynucený pohlavní styk, nýbrž jako nesouhlasný pohlavní styk. Definice je tedy založená na zásadě „ne znamená ne“. Novela trestního zákoníku má zároveň změnit i pohled soudů na sexuální praktiky s dětmi do 12 let.
Pokud norma projde beze změny celým legislativním procesem, vždy je soudy budou pokládat za znásilnění či sexuální útok, nikoliv za mírněji trestné pohlavní zneužití. O schválení novely připravené ministerstvem spravedlnosti informovali Piráti v tiskové zprávě.
Novela je založena na zásadě „ne znamená ne“. Nesouhlas lze projevit nejen slovně, ale také gestem, pláčem nebo zaujetím obranné pozice. Počítá se i s bezbranností oběti, kdy oběť není schopná projevit nebo utvářet svou vůli z určitého objektivního důvodu – kvůli nemoci, spánku, duševní poruše, silné opilosti, spoutání či zdravotnímu handicapu. Nově také zavádí, že dítě do 12 let věku bude automaticky chápáno jako bezbranné a sexuální trestný čin proti němu bude vždy považován za znásilnění, nikoli za pohlavní zneužití, které se trestá mírněji.
„Současné zákony jen omezeně chrání ženy a další oběti, pokud jsou donuceny k sexu bez použití násilí. Kolem problematiky sexuálního násilí navíc stále panuje určité tabu a přetrvávají mnohokrát vyvrácené mýty a předsudky. Je zcela stěžejní, aby měly oběti důvěru v náš právní systém, vyšetřovatelé věděli, jak s nimi citlivě pracovat a soudy adekvátně využívaly možnosti, které jim zákon nabízí. Jsem proto rád, že jsme jako vláda schválili novelu trestního zákona, která bude zajišťovat lepší ochranu obětem a zohlední více reálných případů,” popsal předseda Pirátů, vicepremiér vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
„Velkým problémem je skutečnost, že drtivá většina znásilnění vůbec není oznámena policii. Sexuální násilí ale patří mezi nejhorší zločiny, jedná se o zásah do toho nejintimnějšího soukromí, se kterým se oběti často vyrovnávají po celý zbytek života a je nejen nutné, aby měly všechny oběti možnost, jak dosáhnout spravedlnosti, ale je třeba celospolečensky oběti znásilnění destigmatizovat a nezavírat před tím oči,“ nastínil Bartoš s tím, že schválení zákona je teprve začátek.
„Rozhodně chceme, aby následovaly další kroky, které budou posilovat ochranu obětí, jako je přijetí Úmluvy o prevenci a potírání násilí či přijetí zákona o domácím násilí,” dodal Bartoš.
Podle Pirátů se nelze spoléhat jen na doplňování mezer rozhodovací praxí soudů. „Pokud zákon stanoví jasná pravidla, bude více lidí dopředu vědět, co je trestné. To z dlouhodobého hlediska pomůže znásilnění předcházet a usnadní obětem rozhodování, jestli čin nahlásit policii. V současné době je totiž z odhadovaných 12 000 případů znásilnění ročně nahlášeno pouze 600. Oběti často mají pocit, že se znásilněním, u něhož nedošlo k násilí, nemohou jít na policii. To se snad konečně podaří změnit, potřebujeme navrátit důvěru obětí ve spravedlnost,“ uvedla Klára Kocmanová.
Právě Piráti původně prosazovali po vzoru dalších 13 evropských států přijmout definici znásilnění založenou na chybějícím souhlasu, která by poskytla obětem lepší ochranu. „Definice založená na chybějícím souhlasu by byla jednodušším řešením, protože bychom nemuseli dělat výčet situací v definici bezbrannosti. Návrh, který dnes schválila vláda, tedy definice založená na nesouhlasu s dobře definovanou bezbranností, je však přijatelným kompromisem, který má podporu napříč stranami a především zlepší situaci pro oběti,” uzavřela Klára Kocmanová.
Ministerstvo takzvanou souhlasnou variantu vůbec nepřipravovalo. „Tento koncept (ne znamená ne, pozn. red.) se z pohledu trestního práva jeví být přiléhavější, protože nezakotvuje trestní postih toho, kdo si aktivně nezjišťoval postoj oběti k sexuálnímu jednání,“ uvedlo ministerstvo k tomu, proč nezvolilo přísnější zásadu „ano znamená ano“.
Schválení návrhu vládou potvrdili na sociální síti i další politici. „Ne znamená ne. Schválili jsme na vládě redefinici znásilnění, která jasně říká, že o znásilnění půjde v případě každého sexuálního aktu, který se odehraje proti vůli druhého. V případě dětí do 12 let pak bude za znásilnění považovaná každá sexuální aktivita s nimi. Chci za tenhle návrh poděkovat ministerstvu spravedlnosti, Barboře Urbanové, Karlu Dvořákovi a všem expertům, kteří návrh připomínkovali. Změna pomůže jak k tomu, aby Policie ČR mohla sexuální násilí lépe stíhat a soudy postihovat, tak hlavně obětem takového násilí, a o ty jde především,“ napsal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Redefinici trestného činu znásilnění řešilo ministerstvo už od dubna. V červnu představilo dvě možné varianty, první ponechávala definici stejnou, jako je stávající – tedy vyžadovala prvek násilí –, a měl navíc vzniknout trestný čin nesouhlasný styk. Druhou variantou byla redefinice znásilnění tak, že namísto projevu násilí stačil ke spáchání znásilnění nesouhlas oběti.