Vánoční svátky se řada diskutujících na sociálních sítích rozhodla prožít s tématem angličtina, nebo možná neangličtina některých nových ministrů. Hospodářské noviny totiž poukázaly na to, že možná až pět ministrů Fialova kabinetu nezvládne vést jednání v angličtině.
Je to problém? Je. Ministr jako vrcholný manažer by měl být schopný jednat alespoň v jednom světovém jazyku. A polština to není. Nicméně je dobré si připomenout, jakou vládu tato země měla ještě před měsícem. Ta měla totiž tolik problémů a skandálů, že řešit u ministrů v té době jejich jazykové schopnosti by bylo už skutečně zbytečné.
Řekla si o to jen Alena Schillerová, která tvrdila, že angličtinu zvládá, v praxi se ale ukázalo, že ne. I tak to byl u ní menší problém než fakt, že nezvládala vést ministerstvo financí, nezvládala řídit státní finance, sestavit rozpočet, ukočírovat státní dluh. Tato a ještě minimálně příští vláda se bude potýkat s dědictvím Schillerové ne kvůli špatné angličtině, ale kvůli nedostatkům v odborných znalostech a schopnostech.
A o to tady jde trochu více. O to, aby ministr financí neprohluboval státní dluh, aby ministr dopravy dokázal stavět dálnice, aby ministr životního prostředí nebyl ve střetu zájmů a nechránil chemický holding, který ho zaměstnával, a tak dále.
Co je slabší angličtina u některého z ministrů proti nedostatečné češtině u samotného premiéra, jak jsme sledovali poslední čtyři roky? Mimochodem ani ta Babišova angličtina nebyla až tak skvělá, jak si on sám myslel. Co je nedostatečná angličtina některého z ministrů proti prezidentovi, který oslovuje maďarského premiéra jiným jménem a mluví na něj rusky?
Každopádně je dobře, že máme konečně vládu, u které je největší problém, že některý ministr mluví hůře anglicky než například, že premiér vysává státní pokladnu, že ministryně pro místní rozvoj je roky stíhaná a její práce na ministerstvu spočívá jen v boji za osobní obchodní zájmy premiéra, nebo že ministr dopravy postavil nula kilometrů dálnic.