Nekonečný příběh související s pádem vlády Petra Nečase bude mít další pokračování. Tento týden se má soud zabývat takzvanými poslaneckými trafikami. Žaloba je vznesen proti bývalému premiérovi Petrovi Nečasovi, jeho manželce Janě Nečasové, která vedla ještě jako Nagyová úřad vlády, bývalému státnímu úředníkovi Romanu Bočkovi. Údajně se dopustili podplácení poslanců ODS Ivana Fuksy, bývalého předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. Jana Nečasová se údajně dopustila krácení daní za dary, což jsou ony pověstné luxusní kabelky. Soudkyní má být soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová a soud má začít ve čtvrtek. Podle sdělení obhájce Josefa Lžičaře pro server Echo24 možná manželé Nečasovi nebudou vypovídat.
Celý případ začal před třemi lety velkolepě. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl 13. června 2013 razii, při které byli zadrženi vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul, Jana Nagyová, vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy vlády Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a později také Marek Šnajdr. Na všechny kromě Poula byla uvalena vazba.
Co bývalí poslanci provedli? Podle policie Nečas trojici slíbil, že když se vzdají svých mandátů, dostanou významná místa v polostátních firmách, což byl podle policie úplatek. Nečasová-Nagyová navíc od podzimu 2012 údajně dávala úkoly Vojenskému zpravodajství, aby sledoval tehdejší premiérovu manželku Radku Nečasovou. Nečasova vláda pak 17. června 2013 odstoupila. 10. července nastoupila vláda Jiřího Rusnoka, která ale nezískala důvěru Sněmovny. Vláda označovaná za „vládu přátel Miloše Zemana“ ale vesele bez důvěry vládla dál.
Po třech a půl roce se zdá, že celý ohňostroj se zatýkáním na Úřadu vlády a odvádění Jany Nagyové v řetězech nemá celkem žádný výsledek, pokud za něj nepočítáme předčasné volby, ve kterých ODS výrazně ztratila a které poslaly do Sněmovny a vlády hnutí Andreje Babiše ANO.
Pověstné trafiky třeba od počátku považoval Petr Nečas za záminku. Sám tvrdí, že byl – a Nagyová – „mapován“ státními zástupci z Olomouce. V rozhovoru s Bohumilem Pečinkou v Reflexu říkal: „Titíž lidé, co dnes vyšetřují celý případ, kladli už v prosinci 2011 Janě Nagyové různé nesmyslné dotazy. Schválně vám je přečtu. – Vyjádřete se k režimu vstupu do Úřadu vlády. – Vyjádřete se obecně ke své práci na Úřadu vlády, zejména ve vztahu k organizaci schůzek předsedy vlády. – Kdo a na základě čeho rozhoduje, s kým se premiér setká?
– Kdo stanovuje termíny jednání? – Je vám znám obsah jednání premiéra? – Ve kterých věcech a za jakých okolností jednáte s příchozími právě vy?
– Může se stát, že se někdo sejde s premiérem bez vašeho vědomí? – Píšete si do diáře důvody schůzek?
– Pokud jde o důvod schůzek s premiérem, zaznamenávají se někam?
Takže už od podzimu 2011 stopovali moje okolí. Rozumíte? To nesouviselo s nějakými nabídkami poslancům na místa ve státních firmách. Rozjeli to už rok předem!“
Dnes jsme o několik let dál a z celého velkého korupčního spiknutí nezůstalo nic. Po velké střelbě z olomoucké Aurory se žádná velká revoluce nekonala. Trafiky, i kdyby to byla skutečná odměna za odchod jmenovaných poslanců ze Sněmovny, lze sotva označit za korupci. Tluchoře ostatně strčili do vazby, přičemž žádnou trafiku nedostal.
Můžeme se pohoršit nad kšefty, které se v politice dějí, ale v politice se málokdy děje něco jiného než kšefty. Je to vyjednávání, kde se hraje „něco za něco“. Velvyslanecký post pro paní Klausovou v Bratislavě je zjevná odměna za podporu Klausovic rodiny v Zemanově prezidentské kampani. Livii Klausovou ovšem nikdo v řetězech za přítomnosti kamer nikdo nevodil. Záleží na tom, jak se na věci díváme. Dotyční poslanci byli proti návrhu Nečasova rozpočtu a tak odešli. Že za to možná dostali slíbeno nějaké cukrátko je na akci připomínající zátah po odhalení falešné tiskárny peněz na Úřadu vlády, nebo odkrytí tajných podzemních mučíren tamtéž dost málo.
Ivo Rittig, držitel rezidenčního víz emirátu Dubaj, o kterém se tolik mluvilo, je na svobodě. Romana Janouška zavřeli, ale za něco jiného, co s korupcí nijak nesouvisí. Najížděl na ženu na přechodu. Robert Šlachta, bývalý traktorista a magistr oboru speciální pedagogika a policista, hvězda celé akce, ve své funkci skončil. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu skončil taky. Dnes je Šlachta náměstkem pátracího odboru Celní správy ČR.
Kde jsou desítky milionů a kilogramy zlata v bezpečnostních schránkách, o kterých se tolik psalo?
A kde jsme my všichni v této republice? A kdo nám vládne a bude vládnout?