Bývalému premiérovi Petru Nečasovi hrozí vyšetřování za křivou výpověď. Měl tím pomoci své někdejší přítelkyni a podřízené Janě Nagyové, která se později stala jeho manželkou. Státní zástupci mají jiný metr na bývalého premiéra a jiný na současného.
Jana Nagyová – Nečasová odešla z mnohaletého soudního řízení s podmínečným trestem za zneužití Vojenského zpravodajství. Podle rozsudku stála za nezákonným sledováním premiérovy první manželky a chtěla tak s pomocí tajné služby urychlit rozvod svého manžela – premiéra. Nečas ale v pozměněné výpovědi tvrdil, že si sám objednal sledování své ženy v souvislosti s bezpečností rodiny. V původní výpovědi prohlásil, že o sledování nevěděl.
Server iRozhlas nyní zjistil, že olomoučtí státní zástupci nechávají prošetřit, zda se změnou výpovědi nedopustil trestného činu, jehož cílem by bylo zachránit svoji novou ženu před odsouzením.
Tolik věcná informace z nového vývoje kauzy manželů Nečasových. Nyní se ale podívejme na kontext.
Tato kauza se táhne od roku 2013, tedy déle než šest let. Nečasovi jsou při ní neustále ponižováni v médiích a aparát státních zástupců věnuje enormní úsilí jejich odsouzení. Jana Nagyová Nečasová byla přitom ponižována i policií, byla převážena v řetězech, jako by byla vrahem. Je to ukázka naprosto necivilizovaných poměrů represivně orientovaného státu. Obětí setrvalé a nepřiměřené represe je přitom představitel poražené politické moci. Takhle se mění moc v domorodých kmenových státech Afriky.
Vedle toho tu máme nové náčelníky, jejichž očividnému překračování zákona státní aparát, slavní státní zástupci, média a širší veřejnost nedokáže čelit. Daňové úniky premiéra policie tiše odložila a jeho kolosální zneužívání státních dotací dosud není s výjimkou té nejokatější kauzy Čapí hnízdo předmětem trestního stíhání. A to jediné trestní stíhání se vleče způsobem, který bije do očí.
Nelze dost dobře hájit zneužití rozvědky milenkou premiéra. To také svědčilo o zaostalých poměrech. Ale měli bychom tu mít soudce a státní zástupce, kteří si uvědomují proporce a stupeň společenské nebezpečnosti. Jsme v zemi, kde prezident ignoruje ústavu a premiér ignoruje zákony o střetu zájmů. A olomoučtí státní zástupci pečlivě zkoumají bývalého premiéra, zda se nedopustil trestného činu, kterým by zachránil svoji ženu před odsouzením.
Jistě. Když státní zástupce ví o možném trestném činu Petra Nečase, tak musí podle litery zákona konat. Škoda jen že ta obrana zákona v případu Nečasových brání státním zástupcům ve výhledu na naprosté znásilnění právního řádu u držitelů současné politické moci. Na Babiše asi nemají čas, věnují se pečlivě Nečasovi.
Měli bychom se proto žalobců veřejně ptát: Vážení státní zástupci v Olomouci, kdy se budete konečně zabývat porušováním zákona, při němž firma Agrofert, jejíž ovládající osobou je předseda vlády Andrej Babiš, získala neoprávněnou stomilionovou dotaci na vybudování výrobní linky na toastový chleba? Tuto dotaci by Evropská unie odmítla proplatit s ohledem na vyšetřování konfliktu zájmů premiéra Babiše, a tak státní úředníci tuto dotaci vyplatili neoprávněně z prostředků českého státního rozpočtu v rozporu se zákonem. Přitom premiérova firma Penam, součást Agrofertu, uvedla v žádosti o dotaci, že výrobní linka bude výsledkem nákladné inovace a zamlčela, že v jiné firmě Agrofertu již tato linka funguje. Tím se firma snažila předstírat naplnění dotačních podmínek při podpoře výrobních inovací.
Moudrý soudce by zastavil trestní stíhání Petra Nečase, i kdyby chtěl bývalý premiér nakrásně pomoci lží své ženě. Každý cítíme, že jde o sféru blízkých vztahů, kde normální společnost takovou blízkost respektuje. Společenská nebezpečnost této lži byla navíc téměř nulová.
Čestný státní zástupce by ale podal k soudu žalobu na současného premiéra a na konkrétní státní úředníky za dotační podvod a za zneužití veřejných prostředků v kauze výrobní linky pro toastový chleba. Neboli za okrádání daňových poplatníků ve prospěch kapsy předsedy vlády. Společenská nebezpečnost tohoto chování je alarmující, neboť jde o faktickou privatizaci státu a Agrofert je ekonomickou základnou politické moci jednoho miliardáře, který manipuluje celým státem. A že se teď Andrej Babiš ukázal během ústavní krize jako slaboch před prezidentem, není relevantní. Jeho moc je stále obrovská a neodpovídá principům demokratické země.
Cesta České republiky od banánové republiky k civilizaci bude ještě dlouhá. Bohužel. Ale nesmíme to vzdát.