Lidé se zrakovými problémy jsou podle nové studie čínských vědců ve stáří více ohrožení různými druhy demence či problémy s pamětí než ti, jejichž oči fungují bez potíží. V „nebezpečí“ jsou například pacienti se šedým zákalem, úplně nejhůře jsou na tom podle nové studie ale ti, kteří kromě zrakových problémů trpí také cukrovkou.
Podle čínského výzkumu lidi, kteří se potýkají se špatným zrakem, spíše ve stáří postihnou problémy s pamětí a myšlením, můžou mít také sníženou schopnost se rozhodovat. Vědci analyzovali data 12 364 dospělých ve věku od 55 do 73 let a odhalili, že riziko demence je u lidí, kteří trpí věkem podmíněnými vadami očí a degenerací zraku, vyšší o 26 procent, cituje studii britský Daily Mail.
Pacienti se šedým zákalem mají oproti svým zdravým vrstevníkům o 11 procent horší vyhlídky, zdaleka nejvíc jsou ohrožení ti, u nichž oční problémy spustí cukrovka – u nich je riziko demence a přidružených chorob ve stáří vyšší o celých 61 procent, ukázal výzkum vědců z Kuang-tungské akademie lékařských věd. Výzkumníci ovšem zároveň přiznali, že nedokázali odhalit důvod tohoto překvapivého spojení očních a neurologických onemocnění, protože jejich práce byla primárně „pozorovací“.
Výsledky analýzy zároveň ukázaly, že pacienti s nemocemi srdce, depresemi, cukrovkou či po mrtvici jsou obecně více ohrožení demencí. Pokud se k těmto neduhům přidají ještě problémy s očima, tak riziko stoupá o to výrazněji. „Věkem podmíněná degenerace zraku, šedý zákal a oční nemoci způsobené cukrovkou jsou spojené s vyšším rizikem demence, výjimkou je pouze zelený zákal,“ uvedli vědci. Domnívají se, že spojení mezi vadami zraku a demencí může být i v tom, že jak se fungování očí postupně zhoršuje, spolu s tím se utlumuje aktivita v určitých částech mozku a snižuje se také schopnost rozpoznávat obličeje členů rodiny či přátel.