Miroslav Kalousek na sociální síti X okomentoval snahu Agrofertu Andreje Babiše soudit se o dotace pro dceřiné společnosti holdingu, které jim ministerstvo zemědělství odmítlo vyplatit. Podle bývalého ministra financí je Babišovo chování nečestné a nemužné stejně jako v případě nesplacení prohrané sázky, kterou šéf hnutí ANO s Kalouskem veřejně uzavřel.
„Majitel Agrofertu se mnou prohrál veřejně uzavřenou sázku a nikdy nezaplatil. Soudně to vymáhat nelze, ale je to velmi nečestné a nemužné. Zřejmě mnohem ,čestnější‘ mu připadá soudit se o stamiliony, kterými by mu daňoví poplatníci přispěli k jeho majetku,“ napsal Miroslav Kalousek, a připomněl tak takřka deset let starou sázku.
Babiš v říjnu 2015 na jednání sněmovního rozpočtového výboru o státním rozpočtu prohlásil, že tehdejší místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek byl vyšetřován, protože podepsal povolení internetového sázení. Miroslav Kalousek jeho obvinění důrazně odmítl a Babišovi vzkázal, že se s ním vsadí klidně o deset milionů, že je to lež. Babiš zareagoval slovy „Sázku přijímám. Ať mi pošle deset milionů na účet.“
Ukázalo se, že Miroslav Kalousek nikdy vyšetřován nebyl, ale Babiš na výzvu ke splacení sázky nereagoval. Miroslav Kalousek dokonce uvažoval, že se obrátí na soud, ale nakonec se v prosinci 2015 rozhodl, že žalobu nepodá, přestože se právníci domnívali, že se Babiš ze sázky nemůže „vykroutit“, protože ji uzavřel veřejně.
Kromě nesplacené sázky teď Kalousek připomíná snahu Agrofertu žalovat ministerstvo zemědělství kvůli dotacím pro dceřiné společnosti holdingu. Podle zemědělského fondu však na ně společnosti neměly nárok kvůli střetu zájmů šéfa hnutí ANO. Vedení fondu tak firmám z holdingu na začátku roku 2023 přidělilo „nulovou dotaci“.
„Jsme přesvědčeni, že na dotace, o které žádáme, máme nárok a postupujeme v souladu se zákonem,“ zdůvodnil podání žaloby pro web iROZHLAS.cz mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.
Zvrátit rozhodnutí Státního zemědělského fondu, který rozděluje dotace v zemědělství, se Agrofert pokusil u ministerstva zemědělství, které je zemědělskému fondu nadřízené. Jenže neuspěl. Dceřiné společnosti holdingu se tak obrátily na Městský soud v Praze už v druhé polovině loňského roku.
„Všechna řízení o přezkumu dohod byla v červenci 2024 pravomocně ukončena. Ve všech dotčených případech ministerstvo zemědělství rozhodlo o zrušení uzavřené Dohody o poskytnutí dotace,“ řekl webu iROZHLAS.cz mluvčí úřadu Vojtěch Bílý s tím, že podle ministerstva byly dohody uzavřené v rozporu se zákonem o střetu zájmů.
Rozhodnutím o nevyplacení dotací společnostem z holdingu Agrofert zemědělský fond reagoval na výsledky auditu ke střetu zájmů, který v Česku provedla Evropská komise na začátku roku 2019. Auditoři tehdy došli k závěru, že bývalý premiér a šéf hnutí ANO během svého vládnutí porušoval tuzemskou i unijní legislativu ke střetu zájmů.
Žaloby se týkají balíku dotací, který přesahuje 200 milionů korun. Smlouvy k některým z nich už byly i podepsané. Firma Kostelecké uzeniny měla se Státním zemědělským fondem podepsanou dohodu na více než 70 milionů korun. Vodňanské kuře podepsalo smlouvu na 75 milionů korun. Celkem fond ukončil 28 žádostí za více než půl miliardy korun v různé administrativní fázi.