Okolnosti, které vyšetřování otravy řeky Bečvy provázely, nasvědčují tomu, že jsme si nechali na pár let ukrást stát se všemi jeho institucemi, vzkázal na sociální síti ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Svá slova zveřejnil poté, co vsetínský okresní soud zprostil v kauze otrávené řeky obžaloby ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelku. Soud konstatoval, že společnost Energoaqua otravu způsobila, ale trestný čin se nestal. Firma vinu po celou dobu odmítá, za pravdu jí dávají i někteří vědci a rybáři. Blíže místu úhynu prvních ryb má výusť například valašskomeziříčská chemička DEZA, která je součástí holdingu Agrofert.
„Samotný rozsudek ve věci Bečvy jakožto politik komentovat nebudu. Ale okolnosti, které vyšetřování (nebo nevyšetřování?) otravy téhle řeky provázely, nasvědčují tomu, že jsme si nechali na pár let ukrást stát se všemi jeho institucemi. A to už se nesmí nikdy opakovat,“ vzkázal na sociální síti X ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Pokud odpovědné instituce z nějakého důvodu nekonaly správně ihned po havárii, tak později těžko zajistíte důkladné prošetření. Bez potřebných důkazů?“ reagoval pak Rakušan na připomínku, že už máme dva roky novou vládu, ve které sám sedí.
Případ pak komentoval také exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Takže závěr: Za otravu Bečvy může Energoaqua, ale nikdo neví proč. Nikdo ani neumí vysvětlit, proč ryby umíraly až 3 km pod její výpustí. Firma se ani nemůže odvolat, protože nikdo nebyl odsouzen. Vyšetřování skončilo, zapomeňte. To je strašná pachuť,“ napsal na sociální síti X.
Vsetínský okresní soud vynesl v pondělí rozsudek ve sledované kauze otrávené řeky Bečvy, kdy zprostil obžaloby ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelku. V případě samotné firmy soud řekl, že žalovaný skutek není trestným činem. Mohl by to ale být přestupek, věc tedy předá České inspekci životního prostředí. „Soud dospěl k tomu, že společnost Energoaqua způsobila havárii na řece Bečvě,“ napsala v odůvodnění rozsudku soudkyně Ludmila Gerlová. Nepodařilo se však podle ní zjistit, co přesně se v podniku před otravou řeky stalo.
K ekologické katastrofě na řece Bečvě došlo v září roku 2020 nedaleko Valašského Meziříčí, když uhynulo zhruba 40 tun ryb na 40 kilometrech jejího toku. Obžalována byla společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, v rovině trestněprávní pak její ředitel Havelka.
Soud začal případ v hlavním líčení projednávat koncem ledna. Od té doby se uskutečnilo bezmála 30 jednacích dní. Vypovídaly desítky svědků, soud předvolal také několik soudních znalců. Spis k případu má přibližně 7000 stran.
Státní zástupce navrhoval pro Havelku podmínku a peněžitý trest milion korun. Pro samotnou firmu pak trest 21 milionů. Jak Havelka, tak i zmocněnec podniku Vladimír Kurka vinu opakovaně odmítli.
Společnost Energoaqua spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zajišťuje i čištění odpadních vod. Z areálu vytékají přes 13 kilometrů dlouhým kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Podle obžaloby se znečištění do řeky dostalo právě tímto kanálem.
Zástupci firmy to odmítli. Uvedli, že první ryby začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od této vyústi, je tedy podle nich vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla Energoaqua. Za pravdu jim dávají i někteří vědci a rybáři. Blíže místu úhynu prvních ryb má výusť například valašskomeziříčská chemička DEZA, která je součástí holdingu Agrofert tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO).
Právě na chemičku DEZA upozorňoval dlouhodobě také Deník Referendum. Zjistil například, že v noci před otravou nastala v chemičce DEZA havárie, kterou firma utajila. Unikl při ní fenol do dešťové kanalizace.
Závěrečné řeči zazněly u soudu minulý týden. „Společnost Energoaqua začala protiprávně a bez povolení odebírat kyanidové vody, i když šlo o kapalné odpady. Způsob jejich nakládání s nimi byl nebezpečný při odpojení lagun, které mají zředit odpadovou vodu. Šlo o úmyslné jednání, porušení uložených povinností v úmyslu získat pro sebe značný prospěch ve výši jednoho až deseti milionů korun,“ řekl státní zástupce.
Důkazní situaci ovšem ztížilo to, že v den otravy nebyly odebrány vzorky od podezřelých výustí do řeky. Ve své řeči na to opět upozornil i Havelkův obhájce Jiří Obluk. „Výustí je nejméně třicet, a z kolika byly v den havárie 20. září 2020 odebrány vzorky? Ze žádné. A v dalších dnech? Jen ze dvou z třiceti. V důsledku tohoto šokujícího přístupu orgánů státní správy nemůžeme vědět, kdo a který subjekt tato fatální poškození životního prostředí způsobil a odpovídá za úhyn ryb, ke kterému došlo. Co víme, je to, že to nebyly osoby, které tu v procesním řízení stojí mezi obžalovanými,“ řekl.
Státní zástupce ale poukázal na to, že o den později bylo u výusti firmy Energoaqua zjištěno nadlimitní množství kyanidu. Za původce havárie označilo společnost i několik znaleckých posudků, mezi nimi i posudek znalce z oboru vodního hospodářství Jiřího Klicpery nebo vědců z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Zástupce poškozených rybářů Stanislav Pernický v závěrečné řeči uvedl, že vyšetřování v případu bylo vedeno tendenčně. „Ztratil jsem jakékoliv iluze o fungování státních orgánů a institucí a jejich přístupu k řešení samotné havárie, postupů vyšetřování, odběrů vzorků, řízení prací při likvidaci následků otravy. Obdobně jsem ztratil všechny iluze o objektivitě soudních znalců, o způsobilosti pracovníků České inspekce životního prostředí, pracovníků vodoprávních úřadů, MŽP a Policie ČR. Stále častěji mi v hlavě vrtá otázka, zda vůbec žijeme v právním státě,“ řekl Pernický.
Státní zástupce ve středu potvrdil deníku Právu, že v případu úhynu ryb v Bečvě už je podaná obžaloba i na další tři osoby, a to na úřednici rožnovského stavebního úřadu, úředníka vodoprávního odboru valašskomeziříčského úřadu a hasičského velitele zásahu. Státní zastupitelství tuto trojici před týdnem obžalovalo z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. V případě odsouzení jim hrozí až pětileté odnětí svobody či zákaz činnosti.