
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

NÁZOR / Kdo by si pomyslel, že data budou jednoho dne cennější než ropa? Ani ti nejzodpovědnější z nás nemohou bez kontroly čelit pokušení moci. Kdybyste se zeptali vojenských odborníků, kdo je dnes nejmocnějším mužem světa, nejspíš by neřekli jméno žádného politika. Možná by odpověděli: Peter Thiel.
Není to „jen“ miliardář, ale i člověk, který vybudoval jako první čistě digitální moc. Tento americký imigrant německo-jihoafrického původu zaujal už na Stanfordu svou radikální pravicovou rétorikou.
Ve dvacátém století se v zemích západního světa tradovalo úsloví, že kdo nebyl v mládí levičák, nemá srdce, a kdo jím byl ještě po třicítce, nemá rozum. Thiel zaujal vlivné investiční kruhy již jako student. Záhy mu vlivní a bohatí lidé začali svěřovat důležité posty ve finančních institucích.
Stal se zakládajícím členem průkopnického projektu alternativního bankovnictví PayPal, který společně s Elonem Muskem a několika dalšími experty vytvořil jako zkušební platební metodu obcházející tradiční bankovní kontrolu a mezinárodní monitorovací systémy proti praní špinavých peněz. PayPal pomohl desítkám jihoafrických milionářů vyvézt ze země hotovost bez pozornosti úřadů, když skončil apartheid.
Peter Thiel přesídlil do Ameriky a stoupal k byznysovým výšinám. Začal zakládat firmy, které hromadily a analyzovaly tak obrovská množství lidských dat, že na ně začaly postupně spoléhat významné armády a tajné služby.
Datová analýza v mnoha ohledech nahradila lidskou zkušenost. Cenné zkušenosti a paměť studenoválečnických důstojníků se ve světle Thielových technologií začaly zdát přebytečné. Data se zdála být odpovědí na všechny otázky.
Thiel je dnes asi největším vládcem digitálního světa s přístupem k miliardám údajů: našich pohybů, psychometrických dat, bankovních dat, otisků prstů, zdravotních databází západního světa a tak dál. Velká data se stala nejžádanějším zbožím jednadvacátého století.
Jde o strategickou surovinu cennější než ropa, lithium nebo jiné vzácné kovy. Kdo je má, ovládá surovinu, ze které se učí umělá inteligence, ze které se vyhodnocují predikce chování celých národů a ze které čerpají armády, policejní složky a tajné služby, často i bez našeho souhlasu v šedé zóně práva.
Období, kdy se ekonomika založená na výrobě hmotných věcí změnila na ekonomiku, která místo prodeje vajec nebo ropy těží naše data a ždíme naši pozornost na výdělek, se dnes nazývá kapitalismus dohledu.
Těženou surovinou jsou lidská data, která se těží na sociálních sítích a online platformách. Průkopnicí této těžby a strůjkyní přechodu na novou ekonomiku byla žena: obchodní šéfka Facebooku Sheryl Sandbergová.
Díky ní začala nová sociální síť budovat revoluční obchodní model, kterému se nakonec museli přizpůsobit všichni. Neprodává se reklama, ale osobní data. Umělá inteligence z nich pak tvoří šokujícím způsobem přesné odhady toho, kdo jsme a jak se v příštím životě zachováme.
A tohle má pro vládce a firmy cenu zlata.
Nechali jsme vyrůst centra moci mimo demokratickou kontrolu tím, že jsme nedostatečně regulovali technologické giganty, umožnili nekontrolovaný sběr dat a přehlíželi propojení soukromého sektoru s vládními institucemi.
A teď se nesmíme divit, že demokracii ohrožují.
Autorem je místopředseda poslanecké sněmovny za KDU-ČSL.