Výroky zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa o záměru připojit Grónsko k USA vyvolaly v Dánském království emoce, slova vyzývající ke klidu, ale současně i k větší tvrdosti, s jakou by měla být Trumpova prohlášení odmítnuta.
Podle Christiana Jensena, šéfredaktora renomovaného dánského deníku Politiken nemůže být nikdo na pochybách, že Trumpa je nutné brát vážně, zvlášť s ohledem na avizovanou touhu Grónska po samostatnosti. O přetrhání „okovů koloniálních dob“ se v novoročním projevu zmínil grónský premiér Múte Bourup Egede.
„Pokud se Gróňané chtějí oddělit, musí to být po informovaném rozhodnutí o výhodách a nevýhodách pro Dánské království a proces musí probíhat podle pravidel hry, k nimž se Grónsko a Dánsko vzájemně zavázaly,“ napsal Jensen, podle něhož chce Trump zničit grónsko-dánské vztahy.
„Chce vrazit klín mezi Dánsko a Grónsko“
Šéfredaktor deníku Politiken míní, že pokud se Trumpovi podaří vrazit klín mezi Dánsko a Grónsko, budou dva poražení a jeden vítěz. Proto je podle něj zásadní, aby Nuuk a Kodaň co nejdříve obnovily dialog a jednotně vystoupily proti „nevhodnému zásahu Donalda Trumpa“.
„Jakákoli diskuse o Grónsku a jeho budoucnosti začíná a končí v Nuuku. Ne v Kodani. Ne ve Washingtonu nebo v Mar-a-Lago na Floridě, kde žije budoucí americký prezident Donald Trump,“ řekla předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová v rozhovoru pro dánský rozhlas DR.
Pokud však bude Grónsko hlasovat o nezávislosti, bude k tomu muset dostat zelenou od dánského parlamentu a Dánská lidová strana ani Konzervativní strana zatím nedaly jasnou odpověď na to, jaký bude jejich postoj. Premiérka se ale vyjádřila, že je důležité, „abychom v Dánsku neuvízli v době, kdy jsme byli koloniální mocností“.
„Spolupráce a vztahy obou zemí jsou přínosné. Na této cestě však došlo i k několika velkým chybám,“ připustila. „A ať už se na historii díváte jakkoli, cítím mezi mnoha Gróňany velmi silnou touhu směřovat k nezávislosti. V mých očích je to legitimní cesta, kterou velmi respektuji.“
Největší výzva dánské vlády
Když s nápadem koupit Grónsko přišel Donald Trump v roce 2019 poprvé, neváhala to Frederiksenová označit za absurdní. Trump se tehdy urazil a zrušil plánovanou státní návštěvu Dánska. Nyní však dánská premiérka tak ostrá nebyla a zdůraznila naději na pokračující dobrou spolupráci s USA.
„Trvám na tom, že USA jsou naším nejdůležitějším spojencem… Těším se na spolupráci s novou americkou administrativou. S tou současnou jsme měli velmi dobré pracovní vztahy a jsem si jistá, že je budeme mít i s tou novou.“
Podle politického analytika dánské státní televize TV 2 Aska Rostrupa je premiérka tentokrát ve svých vyjádřeních opatrnější, protože musí „balancovat, aby si nezačala zahrávat s budoucím prezidentem Spojených států ani Grónskem a Gróňany, a zároveň chránila dánské zájmy. A zájmy Dánského království“.
Analytik míní, že otázka budoucnosti Grónska, Dánska a Dánského království se může ukázat jako jedna z největších politických výzev současné dánské vlády.
„Štěstí nespočívá v tom stát se Američanem“
Myšlenku na připojení Grónska k USA jednoznačně odmítla grónská poslankyně Aaja Chemnitzová. „Nechci být pěšákem v Trumpových horkých snech o rozšíření jeho impéria o naši zemi,“ uvedla stranická kolegyně grónského premiéra.
„Myslím, že existuje mnoho způsobů, jak Trumpovi říci ne, a že je to jednoznačně něco, v čem se musíme zlepšit,“ napsala na své facebookové stránce. O jejím příspěvku informovala televize TV 2.
„Je neuvěřitelné, že někdo může být tak naivní a věřit, že vaše štěstí spočívá v tom, že se stanete americkými občany,“ napsala Chemnitzová. Podle ní se Trump snaží ovlivnit blížící se grónské volby.
„Ve vzduchu teď visí mnoho slov. Především si myslím, že bychom měli zachovat klid,“ prohlásila v TV 2 premiérka Frederiksenová.
Také dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval na středeční tiskové konferenci k zachování chladné hlavy. „Myslím, že nám prospěje, když se trochu zklidníme,“ prohlásil.