Nejednotný postoj k podpoře Ukrajiny rozštěpil evropskou levici. Na konci srpna se tak v Bruselu začala formovat zcela nová strana ELA (Evropská levicová aliance pro lidi a planetu), jejíž členové odmítají spolupracovat s kolegy, kteří neodsuzují ruskou invazi a jsou proti vojenské pomoci napadené zemi.
„Jedním z pilířů nové spolupráce je, že odsuzujeme ruskou invazi na Ukrajinu. V této otázce máme velmi jasnou linii, která je důležitá zejména pro země východní a střední Evropy,“ řekla deníku Dagens Nyheter úřadující předsedkyně ELA Malin Björková, která byla posledních deset let europoslankyní za švédskou Levicovou stranu (Vänsterpartiet).
Nové uskupení podle ní sdružuje moderní strany, které se hlásí ke klasické levicové politice, feminismu a zelené transformaci. „Mnoho starých stran již není tak relevantních,“ uvedla Björková.
Řada stran z frakce Strana evropské levice nechce posílat zbraně na Ukrajinu, a když Evropský parlament nedávno hlasoval o rezoluci na podporu Ukrajiny, která by jí pomohla zvítězit nad Ruskem, nebyla pro ani polovina členů.
K ELA se dosud připojily levicové strany z Dánska (Enhedslisten), Finska (Vänsterförbundet), Francie (La France Insoumise), Polska (Razem), Portugalska (Bloco de Esquerda), Španělska (Podemos) a Švédska (Vänsterpartiet). Všechny až na jednu jsou v otázce vojenské pomoci Ukrajině jednotné. „Pouze ve Španělsku probíhá diskuse trochu jinak,“ podotkla Björková.
Trnem v oku byli i komunisti
Rozkol evropské levice má ještě jeden důvod. Dánům se nelíbil nepřiměřený vliv malých komunistických stran. „Zejména španělská komunistická strana má velmi manipulativní styl práce, což ztěžuje spolupráci s ní,“ napsal Mikael Hertoft ze strany Enhedslisten.
Podle Björkové existují různé stranické kultury a „my chceme spolupracovat s těmi, které jsou moderní a mají stranickou kulturu podobnější té naší, s jasně feministickými pracovními metodami“.
Před dokončením formování nové strany musí žádost schválit Úřad pro evropské politické strany a evropské politické nadace.