V úterý 17. listopadu poslanci Státní dumy schválili v prvním čtení návrh zákona o rozšíření imunity bývalých ruských prezidentů. Návrh zákona byl vypracován na podporu změn ústavy přijatých po letošním letním celostátním hlasování. Navrhovaná legislativa přesto vyvolala mezi ruskými zákonodárci kontroverzní diskusi. Obzvláště zástupci komunistické strany (KPRF) byli neoblomně proti – což přimělo parlamentního předsedu Vjačeslava Volodina, aby je obvinil z „pošlapání“ ruských institucí.
O návrhu změn, který by znamenal prodloužení prezidentské imunity, vypukl spor dokonce i v ruské Státní dumě. Návrh by chtěl účinně chránit bývalé ruské prezidenty před trestním stíháním i stíháním za porušení správních předpisů i poté, co opustí úřad. Navíc komplikuje řízení o zbavení bývalé hlavy státu imunity. Návrh zákona byl sice schválen teprve v prvním čtení, ale všechna tato ustanovení již byla zapsána do současného znění ruské ústavy. O sporech referuje ruský web Meduza.io.
Během zasedání parlamentu 17. listopadu se někteří zákonodárci z komunistické strany a Liberálně demokratické strany vyslovili proti přijetí návrhu zákona. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin v reakci na to vyzval zástupce všech frakcí, aby návrh zákona podpořili. Volodin řekl, že s ohledem na změny ústavy by poslanci měli přijmout rozhodnutí v zájmu ruských občanů: „Protože tímto způsobem chráníme zájmy naší země. Aby člověk, který rozhoduje nyní, také cítil, že je potřebný nejen dnes, ale i zítra.“
Během svého projevu hovořil Volodin mimo jiné o „slabém státu“ a rozpadu Sovětského svazu: „Muž, který jej (SSSR) zničil, je odsuzován uvnitř země, ale mimo ni? Všichni tleskají. Proto, má-li být země silnější, je naprosto zřejmé, že zítra, až prezident přestane držet moc, musí být chráněn – lidmi, zárukami.“
Prezidentský vyslanec ve Státní dumě Garry Minkh po Volodinově projevu vyzval nesouhlasné poslance, aby se vzdali svých poslaneckých mandátů: „Radím těm z vás, kterým se nelíbí ústava, aby opustili tuto práci a vyšli do ulic, tam najdete své spolubojovníky, jen to budou úplně jiní lidé. Nemluvím o volbách, mluvím o dobrovolné rezignaci. Jste povinni respektovat ústavu, jste povinni činit rozhodnutí v rámci ústavy… Změnila se ústava, pokud to někomu z vás nevyhovuje, rozhodněte se.“
Pro schválení návrhu zákona nakonec hlasovalo 357 zákonodárců, zatímco 37 bylo proti.
Vjačeslav Volodin reagoval na kritiku poslanců komunistické strany prohlášením, že pokud Státní duma diskredituje vládní instituce, pak to vyžaduje reakci, protože jinak takhle „začíná rozklad země“. Volodin zdůraznil, že jako předseda Státní dumy se odmítá „na to dívat a pokyvovat hlavou“. „Ještě jednou chci zdůraznit: kroky, které politici v 90. letech dovolili, vedly ke zhroucení Sovětského svazu. Kroky, které politici podnikli po Stalinově smrti, kdy vyškrtli všechna jeho vítězství a pošlapali ho, vedly také ke špatným důsledkům, třebaže Stalina hodnotili jak lidé, tak historici.“
V zásadě je zřejmé, že jde o změny, které by se provedly ve prospěch současného prezidenta Vladimira Putina. Objevují se různé spekulace, že Putin není v dobrém zdravotním stavu a že možná bude chtít odstoupit. Kreml takové pověsti zcela odmítá.