Ředitelství pro záležitosti občanství a migrace Lotyšska obešle dopisem přibližně 6000 Rusů, kteří se zdržují na území Lotyšska, aniž by se pokusili řešit svůj status. Do tří měsíců by měli zemi opustit.
„Jsou to lidé, kteří neprojevili žádnou snahu – ani složit zkoušku, ani získat povolení k dočasnému pobytu. Tedy ti, kteří mlčí. Když se podíváte na zákon tak, jak je, měly by úřady jednoduše vydat žádost o opuštění země do tří měsíců,“ popsal situaci Ingmars Lidaka, předseda Parlamentní komise pro občanství, migraci a sociální soudržnost.
Lotyšské ministerstvo vnitra potvrdilo, že takové dopisy se skutečně již připravují. Podle předběžných odhadů může jít přibližně o šest tisíc lidí.
„Pokud osoba nemá právo pobývat v zemi, pak je nutné odejít do země, kde má tato osoba právo pobývat,“ prohlásil Vilnis Vitolinš, náměstek státního tajemníka ministerstva vnitra. Podle něj je doba pro odchod stanovena na tři měsíce, a je tedy uzpůsobena tak, aby dotyčná osoba mohla odjet bez zbytečného spěchu.
Pokud po doručení dopisu a uplynutí zákonné lhůty bude člověk i nadále nelegálně pobývat v Lotyšsku, může podle náměstka nastat chvíle, kdy se o tom státní struktury dozvědí a připomenou mu, že musí odejít. „Trestní odpovědnost stanovena není, ale je stanovena odpovědnost správní, takže člověku může být uložena pokuta,“ vysvětlil Vitolinš, ale zároveň podotkl, že tito Rusové mohou získat jakékoli jiné povolení k pobytu v Lotyšsku, například vízum nebo povolení k dočasnému pobytu.
Lotyšsko se po ruské invazi na Ukrajinu rozhodlo požádat ruské občany žijící v zemi, aby absolvovali povinný test z lotyšského jazyka, což mezi tisíci Rusy, kteří zůstali v Lotyšsku po rozpadu Sovětského svazu a nikdy nedostali lotyšské občanství, vyvolalo nesouhlasnou reakci. Podle Lotyšů se mnozí z nich úmyslně nechtěli do lotyšské společnosti integrovat.