Afázie je málo známá porucha řeči, ke které dochází v důsledku mrtvice či těžkého úrazu hlavy. Přestože se s ní podle odhadů odborníků potýká v Česku na padesát tisíc lidí, veřejnost ji příliš nezná. Každý rok navíc afatiků přibývá. Nemoc, při níž se dotyčný učí znovu mluvit, přičemž nadále myslí jako dospělý, je velmi náročná jak pro pacienty, tak pro jejich blízké. Nový portál má přispět k tomu, aby se lidé o afázii dozvěděli víc, k dřívějšímu stanovení diagnózy a rychlejšímu zajištění terapie.
Nad projektem převzal záštitu zpěvák Václav Neckář a stojí za ním tvůrci nového filmu Němá tajemství režiséra Tomáše Mašína, který právě o této nemoci pojednává a do kin zamíří v první polovině roku 2023. Ukázku z filmu tvůrci na podporu kampaně zveřejňují již teď.
„Příběh toho, jak mě v roce 2002 postihla mozková mrtvice a já se musel znovu učit nejen texty svých písní, ale i slova potřebná k těm nejobyčejnějším činnostem, je asi už docela známý. Jiní lidé, které postihla afázie, se ale pořád potýkají s předsudky a já jsem rád za každý smysluplný projekt, který pomůže tomu, aby tito lidé byli lépe pochopeni, a který jim ulehčí jejich situaci,“ říká ke své podpoře Neckář. Mezi další slavné afatiky patří třeba Bruce Willis, Sharon Stone či Emilia Clarke.
Pro český projekt se nadchl nejen český Zlatý slavík a herec, ale i odborné autority působící v oboru. „Pokud pacient nezačne léčbu do tří měsíců od vypuknutí afázie, šance, že jednou zase začne běžně komunikovat, se výrazně snižuje. Proto čas hraje opravdu zásadní roli. Pacient s afázií nebo blízký, který se o pacienta stará, však musí zvládnout mnoho věcí. Seznámit se se všemi informacemi o afázii, začít co nejdříve pracovat s logopedem, sehnat si pomůcky, často je potřeba vyhledat odbornou psychologickou pomoc. V tomto ohledu může být ucelený portál naprosto klíčovou věcí,“ říká logopedka a zakladatelka aplikace AfaSlovník Lucie Macková.
V rámci crowdfundingové kampaně na HitHitu může na vznik portálu přispět i veřejnost. Výsledná částka 535 tisíc korun by měla být využita na tvorbu originálních edukativních videí pro pacienty a jejich rodiny, tvorbu aktuálního adresáře pomoci, databáze odborníků po celé republice, komplexní a ucelený obsah, který dá prostor odborníkům i příběhům lidí, kterým afázie vstoupila do života. Ti narážejí na to, že se jim okolí vyhýbá, posmívá, vyčleňuje je nebo si myslí, že jsou opilí. Afatici se pak izolují a nechodí mezi lidi, což jim škodí, protože právě socializace a komunikace je pomáhají vracet zpátky do běžného života a trénují jejich řeč. Exkluzivní ukázka z filmu Němá tajemství právě takový trénink hlavních představitelů Jany Plodkové a Mariána Mitaše ukazuje.
Odměny, které si mohou přispěvatelé pořídit, jsou spojeny i s právě zmíněným snímkem Němá tajemství. Film podle scénáře Alice Nellis (Pustina, Výlet, Buko) režíroval Tomáš Mašín (Tři sezony v pekle, Ochránce). Ve filmu uvidíme Janu Plodkovou, Mariána Mitaše, Jiřího Havelku, Igora Chmelu, Milenu Steinmasslovou nebo Jana Révaie.
Jeden z hlavních hrdinů čelí po úrazu právě zmíněné nemoci. Veřejnost se může stát dobrou duší vznikajícího webového portálu, pořídit si třeba sportovní podprsenku Jany Plodkové z filmu, originální scénář podepsaný režisérem a herci, projížďku na koních slavných hereček nebo si dopřát soukromou projekci filmu. „Vzhledem ke stále narůstajícímu počtu afatiků jsme se rozhodli pomoci tvorbou uceleného portálu plného užitečných informací, výukových videí, kontaktů na logopedy či lékaře,“ doplňuje Mašín.