V Sýrii mohlo od roku 2013 zemřít více než 100 tisíc lidí kvůli státem řízenou „mašinérii smrti“ za vlády vůdce Bašára Asada. Agentuře Reuters to řekl bývalý americký velvyslanec se zvláštním posláním věnující se válečným zločinům. Mezinárodní komise pro pohřešované osoby obdržela údaje, podle nichž se v Sýrii může nacházet až 66 dosud neověřených masových hrobů. Komisi bylo nahlášeno více než 157 000 pohřešovaných osob.
„Určitě máme více než 100 tisíc lidí, kteří byli v této mašinérii zmizeni a umučeni k smrti,“ popsal Rapp po návštěvě dvou masových hrobů nedaleko Damašku. „O takových číslech příliš nepochybuji vzhledem k tomu, co jsme viděli v těchto masových hrobech.“
„Něco takového jsme opravdu neviděli od dob nacistů,“ dodal bývalý americký velvyslanec se zvláštním posláním, který vedl trestní stíhání u tribunálů pro válečné zločiny ve Rwandě a Sieře Leone a nyní spolupracuje se syrskou občanskou společností na dokumentaci důkazů o válečných zločinech a pomáhá připravovat případné soudní procesy.
„V tomto systému zabíjení pracovaly tisíce lidí, od tajné policie přes vězně a vyšetřovatele, kteří je nechávali vyhladovět a umučit k smrti, až po řidiče náklaďáků a buldozerů, kteří ukrývali jejich těla,“ popsal agentuře Reuters Rapp. „Mluvíme o systému státního teroru, který se stal mašinérií smrti.“
Odhaduje se, že od roku 2011, kdy Asadovy zákroky proti protestům proti němu přerostly v plnohodnotnou válku, byly zabity statisíce Syřanů, podotkla agentura Reuters. Asad, který uprchl do Moskvy, opakovaně popíral, že by se jeho vláda dopouštěla porušování lidských práv, a své kritiky označoval za extremisty.
Mezinárodní komise pro pohřešované osoby podle zpravodajské agentury obdržela údaje, podle nichž se v Sýrii může nacházet až 66 dosud neověřených masových hrobů. Komisi bylo nahlášeno více než 157 tisíc pohřešovaných osob. Během války na Balkáně v 90. letech minulého století bylo pohřešováno zhruba 40 tisíc lidí.
Syřané žijící v blízkosti pohřebišť agentuře Reuters řekli, že viděli, jak jsou tam těla neustále převážena nákladními auty a shazována do dlouhých zákopů vykopaných buldozery. Syřané žijící poblíž jednoho z nich odmítli prozradit svou totožnost z obavy před odplatou. „Je to místo hrůzy,“ řekl jeden z obyvatel.
Satelitní snímky ukazují, že rozsáhlé výkopové práce nedaleko Damašku začaly v letech 2012 až 2014 a pokračovaly až do roku 2022. Na některých satelitních snímcích jsou vidět bagry, nákladní auta a velké výkopy.
Rebelové vedení islamisty režim Asada, jenž stál v čele Sýrie 24 let, svrhli po nečekané bleskové ofenzivě, která trvala méně než dva týdny. Předtím se to nikomu nepodařilo za téměř 14 let trvající občanské války.