
Estonský ministr obrany Hanno Pevkur FOTO: Ristokaljurand / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons
FOTO: Ristokaljurand / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Pobaltské státy se obávají, že příměří na Ukrajině prudce zvýší hrozbu, kterou pro region představuje Rusko. V neděli to napsal britský deník Financial Times s odkazem na varování ministrů obrany Estonska a Litvy. Všechny tři pobaltské země poukazují na to, že Kreml již vypracoval plány na zvýšení vojenské výroby a další vojáky podél jejich hranic.
„Všichni chápeme, že až bude válka na Ukrajině zastavena, Rusko velmi rychle přerozdělí své síly,“ řekl estonský ministr obrany Hanno Pevkur Financial Times. „To znamená, že se také velmi rychle výrazně zvýší úroveň ohrožení.“
Litevská ministryně obrany Dovilė Šakalienė se na začátku minulého týdne během návštěvy Spojeného království vyjádřila podobně. „Nedělejme si žádné iluze. Nelžeme si, že Rusko po Ukrajině skončí,“ řekla. „Rusko využije čas následující po příměří k urychlení svých vojenských schopností. Již nyní mají obrovskou, na bojišti vycvičenou armádu, která se bude ještě zvětšovat.“
Pevkur uvedl, že z 600 tisíc ruských vojáků, kteří se v současné době podle odhadů nacházejí na Ukrajině, bude pravděpodobně 300 tisíc z nich přesunuto. „Tito muži se nebudou vracet do různých částí Ruska sklízet obilí nebo dělat něco jiného, protože plat, který dostávají v armádě, je tak pětkrát až desetkrát vyšší než ten, který by mohli dostat ve svém domovském městě.“
Pobaltské země jsou podle Financial Times obzvláště znepokojeny rozsáhlým vojenským cvičením známým jako Západ, které se bude konat letos na podzim v blízkosti jejich hranic v Rusku a Bělorusku. Cvičení, které se koná každé čtyři roky, simuluje konflikt se zeměmi NATO a zahrnuje desítky tisíc vojáků, tanků, letadel a dělostřelectva.
Oba ministři rovněž varovali před přesunem jakýchkoli jednotek NATO ze svých zemí, aby vytvořily mírový kontingent, který by by vyslán na Ukrajinu po skončení konfliktu jako prostředek k odstrašení Ruska od dalšího útoku.
„Nemůžeme ohrozit bezpečnost východního křídla NATO,“ řekl estonský ministr obrany. „Nemůžeme se dostat do pasti, že naše síly jsou na Ukrajině nějak fixovány. Pak budeme mít rizika na našich hranicích.“
Spojené státy se snaží rusko-ukrajinský konflikt ukončit. Zástupci USA o možné cestě k míru vyjednávají samostatně s Ukrajinci a s Rusy. Podle Putina postup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který s ruským vůdcem obnovil přímé kontakty, nasvědčuje tomu, že mír skutečně chce. Naopak ukrajinské a evropské lídry obvinil, že se snaží vyjednávání o příměří protahovat a že ve skutečnosti o zastavení bojů vážně neuvažují.