Senátoři ve středu po sedmihodinové debatě schválili konsolidační balíček, který má podle vlády zlepšit stav státního rozpočtu. Podpořilo ho 53 senátorů ze 73, proti bylo 10 z nich. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ale připomněl, že balíček neřeší vše, například hospodaření minulé vlády. Podle něj nikdo příčetný nemůže nazvat opatření konsolidací.
Balíček mění na šest desítek zákonů a přináší hlavně změny daní. Například zavádí pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent. V nižší sazbě budou hlavně potraviny, do vyšší se přesunou některé služby nebo třeba točené pivo. Sazba daně firem se zvyšuje z 19 na 21 procent. Daň z nemovitostí se zvýší v průměru o 1,8násobek. V příštích dvou letech vzroste spotřební daň z lihu o deset procent, v dalším roce o pět procent.
Premiér Petr Fiala (ODS) po schválení balíčku senátem znovu uvedl, jaké dopady má mít na státní rozpočet. „Ozdravný balíček sníží schodek rozpočtu v příštím roce o 97 miliard a v roce 2025 dokonce o 150 miliard korun. Bez něj bychom nemohli ukončit nezodpovědné rozhazování peněz daňových poplatníků, kterého jsme byli svědky za minulé vlády, proto je to jeden z nejdůležitějších zákonů v tomto volebním období. Je dobře, že ho senát schválil,“ napsal.
Nyní dostane balíček k podpisu prezident Petr Pavel. Pokud by ho chtěl vetovat, má na to lhůtu 15 dní.
Ke schválení balíčku se na sociální síti X vyjádřil také Kalousek, který připomněl, že neřeší například neodpovědnost předchozí vlády. „Já jsem moc rád, že je balíček schválen, ale nedělejme z něj víc, než čím opravdu je. Zvládne vykompenzovat navýšení výdajů, o kterých rozhodla tato vláda. Nezvládne už řešit neodpovědnost vlády minulé. Díky němu poklesne strukturální deficit z 2,3 % HDP v roce letošním na 2,2 % HDP v roce příštím, což nikdo příčetný nemůže nazvat konsolidací. Zděděný strukturální problém zůstává v podstatě neřešen a je zřejmé, že vláda už ho do konce mandátu řešit nemíní, raději zatíží i příští rozpočtová léta deficity výrazně nad 200 mld Kč,“ napsal Kalousek.
„Hovoříme-li o ,nezodpovědném rozhazování peněz za minulé vlády‘, pak nesmíme opomenout, že celá polovina tohoto strukturálního problému je důsledkem zákona 609/2020 Sb., zejména jeho části třicáté druhé, která vypnula pravidla rozpočtové odpovědnosti. Zákon prohlasovaly kluby ANO, ODS a SPD. Je to jejich dědictví a jejich odpovědnost, tedy vlastně neodpovědnost. Platíme za ni ale my všichni,“ dodal.
Zmiňovaný zákon vstoupil v platnost 1. ledna 2021 a změnil některé zákony v oblasti daní, vypnul také pravidla o rozpočtové odpovědnosti. Na podzim 2020 tuto změnu odhlasovali právě poslanci za ANO, ODS a SPD.
Na to, že po balíčku musí následovat další opatření, upozornila i ekonomka Danuše Nerudová. „Sama bych udělala spoustu věcí jinak, ale balíček je první krok k tomu, abychom nenarazili hlavou do zdi. Pokud by vláda nedělala nic, tak bychom se utopili v dluzích. Musí ale následovat i další reformy a času není moc. Když mám teď možnost jezdit po republice, tak to vidím na každém kroku. Dálnice do Varů měla datum dokončení už před 10 lety a stále není hotová. Stejný případ Brno-Vídeň, Rakousko má svoji část hotovou, my se té naší možná ani nedočkáme. Spolu se snížením byrokracie, reformou vzdělávání, zrychlením stavebního řízení a digitalizací musí být infrastruktura jednou z našich hlavních priorit. Bez ní se totiž doslova nepohneme,“ upozornila na sociální síti.