Neschopnost Ruska řešit nedostatek munice letos nejspíš zabrání ruským silám udržet původní rozsah útočných operací na východní Ukrajině. Ve své nejnovější analýze o tom informoval americký Institut pro studium války (ISW).
Ruská dělostřelecká palba poklesla v některých ukrajinských oblastech o 75 procent, což je historické minimum od začátku invaze, uvedla nedávno americká CNN s odkazem na nejmenované americké a ukrajinské představitele. Důvodem pro to by mohla být změna taktiky v souvislosti s ukrajinskými protiofenzivami nebo tenčící se zásoby dělostřeleckých nábojů.
Mluvčí východního velení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj v této souvislosti uvedl, že ruské síly loni v létě vyčerpaly své rezervy dělostřeleckých granátů ráže 122 a 152 milimetrů i další zásoby, protože se domnívaly, že masivní dělostřelecké útoky povedou k rychlejším výsledkům.
„Ruské síly jsou nyní nuceny dopravovat novou munici z týlových oblastí v Rusku nebo ji kupovat v zahraničí, aby nedostatek kompenzovaly. To povede ke snížení rozsahu palby,“ citovali analytici Čerevatého. Rusové čím dál častěji přiznávají, že zásadní problémy, jako je nedostatek munice nebo těžkosti se zásobováním vojsk, se staví do cesty postupu, doplnili.
Na nedostatek munice v ruské armádě upozornil koncem prosince mimo jiné armádní expert Petro Černyk, připomněla agentura Unian. Černyk uvedl, že v létě běžně ruské síly vypálily 60 tisíc až 80 tisíc střel za den, zatímco v prosinci toto množství v době jeho vyjádření kleslo na asi 18 tisíc až 20 tisíc.