Dodávky ruského plynu do Evropy se snižují. Přestože společnost Gazprom tvrdí, že důvodem jsou technické problémy, dá se předpokládat, že se spíš jedná o odvetu za sankce. Ty západní země uvalily na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu. Jak se ukazuje, nedostatek plynu může mít velký vliv i na dodávky elektrické energie.
V Německu se na snížení dodávek plynu z Ruska na polovinu připravují aktivně. Například v Hannoveru se podle zprávy The Times již neohřívá voda v bazénech a v muzeích se vypnulo osvětlení.
Obavy z nedostatku plynu přiměly Němce, aby hledali alternativní řešení vytápění. Primárně se lidé zaměřili na elektronická topná tělesa, kterými si chtějí v zimě přitápět. To ovšem podle expertů na energetiku není dobrým znamením. Zvýšená spotřeba elektřiny totiž může způsobit výpadky sítí, němečtí odborníci hovoří dokonce o blackoutu.
„Musíme si dávat pozor, aby nedošlo k rozsáhlému výpadku,“ varoval Martin Kleimaier, vedoucí oddělení výroby a skladování elektrické energie ve sdružení VDE, pro list Tagesspiegel.
Pokud by takový výpadek nastal, přestalo by fungovat třeba osvětlení, internet, mobilní telefonní síť či doprava. Kvůli výpadku elektřiny by mohlo dojít i k potížím s dodávkami vody. „Problém je v tom, že při výpadku sítě zůstávají většinou přímotopy s ventilátorem zapojené a zapnuté. Pokud se pak provozovatel sítě pokusí domácnosti znovu připojit, pojistky vybouchnou,“ vysvětlil Klaimeier.
Děsivý scénář však podle experta na energie nemusí nastat, pokud se prodlouží doba provozu jaderných elektráren. „Sousední země by měly jen málo pochopení pro dodávky elektřiny v případě nouze, kdybychom naše jaderné elektrárny víceméně bez rozmyslu odstavili,“ dodal Klaimeier.
Německý ministr financí Christian Lindner si možný problém uvědomuje také. „Musíme se zasadit o to, aby se k plynové krizi nepřidala i krize elektrická,“ řekl v rozhovoru pro Bild am Sonntag. „Plyn se proto již nesmí používat k výrobě elektřiny, jak se to stále děje,“ dodal.