Tento týden ve čtvrtek má proběhnout mimořádná schůze poslanecké sněmovny, na které se má hlasovat o nedůvěře vládě Andreje Babiše. Zatím není jasné, jak toto hlasování dopadne, ale pravděpodobnost, že Babišovu kabinetu bude vyslovena nedůvěra, vůbec není malá. Pokud tato možnost nastane, klíčové bude především to, co se v takovém případě odehraje v následujících týdnech a měsících. Právě to totiž rozhodne o tom, zda případné vyslovení nedůvěry bude promarněnou, či naplněnou příležitostí. Co koalice SPOLU a koalice Pirátů a hnutí STAN mohou udělat pro to, aby vyjádření nedůvěry Babišově vládě mělo co největší smysl?
Důvodů pro svolání mimořádné schůze dolní komory parlamentu k nedůvěře vládě je velké množství. Stejně tak je mnoho důvodů i k samotnému vyjádření nedůvěry kabinetu Andreje Babiše. Představitelé opozičních stran jich popsali celou řadu. Předseda občanských demokratů Petr Fiala například hovoří o tom, že nelze rezignovat na principy.
„Jedním z pilířů parlamentní demokracie je vláda, která se opírá o většinu v poslanecké sněmovně. Poté, co komunisté deklarovali, že vládu nepodporují, měl premiér požádat o důvěru automaticky. Protože to ale neudělal, je naším naprosto samozřejmým úkolem ověřit, zda má vláda ve sněmovně nadále většinu,“ uvedl lídr koalice SPOLU.
Šéf Pirátské strany Ivan Bartoš zase zdůrazňuje střet zájmů Andreje Babiše, který nedávno potvrdil i závěrečný audit Evropské komise, kdy nyní dokonce hrozí, že dotace namísto Agrofertu doplatí čeští občané. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál: např. destrukcí státní kasy, kdy ministryně financí Alena Schillerová přišla tento týden s tím, že deficit státního rozpočtu na příští rok nebude 350 miliard, ale 390 miliard korun.
Nezvládnutá pandemie. Zmatečná opatření, mnohá nezákonná, jak konstatovaly soudy. Nízká důvěra, které se vláda těší u občanů. Zdecimované celé sektory naší ekonomiky, které z nastalé situace mohly vyjít o dost lépe, kdyby si vláda počínala o něco kompetentněji. A je toho ještě mnohem více.
Přesto, pokud se ve čvrtek podaří dosáhnout vyslovení nedůvěry kabinetu Andreje Babiše, bude to sice velké vítězství opozičních stran, ale ještě o něco více to bude značná příležitost, kterou se buď povede naplnit, nebo ne, a to se definitivně ukáže až v říjnových volbách. Protože skutečného vítězství je třeba dosáhnout právě v nich. V říjnu u volebních uren se všechno sečte a podtrne. A sečte a podtrhne se tam i to, zda koalice SPOLU a koalice Pirátů a Starostů dokáže využít svůj případný čtvrteční úspěch ve sněmovně.
Frustrující rezignace
S tím souvisí dvě námitky proti hlasování o nedůvěře, které se stále dokola opakují a se kterými je třeba se nějak vypořádat. Jednak ta, že nemá smysl vyjadřovat vládě nedůvěru čtyři měsíce před volbami, a pak ta, že opozice neví, co bude potom, až bude případně Babišově vládě nedůvěra vyslovena.
Zatím se zdá, že toto hlasování je pro dvojici opozičních koalic důležité především z pohledu jejich vlastní důvěryhodnosti. Kdyby se zachovaly jinak, vypadalo by to, že jim vláda Andreje Babiše po tom všem zase tolik nevadí, když se jí nesnaží vyjádřit nedůvěru. Zároveň by tím daly najevo, že jim nezáleží na principech, což si rozhodně nemůžou dovolit. U toho by ale nemělo zůstat.
Na společné úterní tiskové konferenci koalic SPOLU a Pirátů a hnutí STAN Ivan Bartoš k tomu, co se bude dít, když vládě bude vyjádřena nedůvěra, uvedl: „Samozřejmě i jednání s prezidentem je na místě. Měl by se asi sejít se zástupci všech politických stran a měli bychom řešit zásadní otázky, co se má stát ve sněmovně, která dále pokračuje, do konce roku. Je to otázka rozpočtu – kdo vlastně je ten, kdo podporuje rozpočet,“ prohlásil Bartoš.
A dodal: „Paní ministryně Schillerová během několika dní šla z mínus 350 miliard schodku v následujícím roce na 390. To jsou zásadní věci. Máme tady zaparkovanou legislativu, kterou vláda v tuto chvíli svou jakousi většinou blokuje. To musíme probrat. Skutečně je důležité probrat si ten postup zejména v té legislativní rovině do konce roku, protože, a to prezident opět v pondělí potvrdil, by nechal Andreje Babiše vládnout v té pozici i bez důvěry poslanecké sněmovny.“
Působí to tak, že hlavní starostí předsedy Pirátů je řešit věcné důsledky toho, že Babišova vláda už nebude mít důvěru, což je na jednu stranu jistě správně, ovšem na druhou je to strašně neambiciózní. Vypadá to, jako by Ivan Bartoš byl zcela smířen s tím, že čtvrteční hlasování mnoho nezmění, ať dopadne jakkoli, protože to prezident Zeman zkrátka nedopustí. Tahle rezignace je hodně frustrující.
Spolehnutí se na slovo Miloše Zemana
Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura zašel sice ve své odpovědi o něco dál, ale ne o moc: „Pokud se povede, a my proto uděláme všechno, vyslovit vládě nedůvěru, tak standardním krokem v demokratické zemi je, že prezident vede politické konzultace se všemi stranami zastoupenými v poslanecké sněmovně, aby se přesně popsal ten postup, který bude probíhat do voleb. Bude to mít v rukou pan prezident. My se toho nebojíme. Říkáme to dlouhodobě, že v podobné situaci budeme za čtyři měsíce po volbách. Opět bude vybírat kandidáta na premiéra prezident Miloš Zeman, nikdo jiný.“
Ta smířenost s tím, že to má prostě v rukou prezident Zeman, je škodlivá a nemístná. Obě koalice, když už chtějí shodit vládu – protože co jiného hlasování o nedůvěře má z principu být – by tím měly sledovat něco konkrétního. Například aby premiérem přestal být Andrej Babiš. A měly by vyvíjet tlak na prezidenta, aby to umožnil. A ne se smířit s tím, že se vlastně nic nestane a že čtvrteční hlasování bude jen čistě symbolické a nebude mít příliš velký reálný dopad.
Navíc prezident Miloš Zeman sice opakovaně deklaroval, že i kdyby kabinet Andreje Babiše přišel o důvěru, nechá ho dovládnout do voleb. Můžeme se ale spolehnout na Zemanovo slovo? Nemůže se stát, že se všechno odehraje ještě trochu jinak? Jak ho známe, udělá vše proto, aby zvýšil svůj vliv a možnosti ovlivňovat politické dění a prosazovat klíčové zájmy své a svého okolí.
Pokud Zemanovi v tomto ohledu vyhovuje, aby nadále vládl premiér Babiš pouze na základě jeho vlastní libovůle, pravděpodobně to nakonec udělá, pokud nepřijde na nějakou jinou variantu, která by pro něj byla ještě výhodnější. Zároveň mu zřejmě půjde také o to, aby Babiš a hnutí ANO zůstali u moci i po volbách. I tady se zatím jeví jako nejvýhodnější nechat Babiše dovládnout až do voleb, ovšem není žádná záruka, zda se to za pár týdnů nezmění.
I z toho důvodu by opoziční strany měly něco konkrétního chtít a měly by dělat vše proto, aby toho dosáhly, protože když na to rezignují a budou počítat s tím, že prezident nechá dovládnout Babiše, může být výsledek ještě horší. Kromě toho to prostě nepůsobí dobře, usilovat o vyjádření nedůvěry a nesnažit se prosadit svoji představu nového uspořádání. Ve výsledku se to oběma koalicím může ve volbách vymstít, protože to nevypadá jako dobře využitá příležitost. A docela klidně se může stát, že jim to voliči budou mít za zlé.