Neprošlo to, postěžovala si na sociální síti twitter poslankyně za hnutí ANO a bývalá místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová. Na schůzi poslanecké sněmovny chtěla zpřísnit tresty pro nelegální převaděče. Místo pěti let by jim podle jejího návrhu hrozilo až 12 let odnětí svobody. Pro hlasovalo jen 64 poslanců opozičního hnutí bývalého premiéra Babiše, i když jich v dolní komoře parlamentu je 71. „Ale může za to Rakušan,“ podotkla senátorka Miroslava Němcová (ODS).
„Neprošlo to. Chtěla jsem v návrhu ministerstva vnitra ještě zpřísnit tresty pro nelegální převáděče, místo pěti až na dvanáct let, jak po tom volají policisté a je to ve státech EU. Mému pozměňováku ale chyběly dva hlasy. Vít Rakušan ho nepodpořil, dal pouze neutrální stanovisko,“ napsala na sociální síti twitter Jana Mračková Vildumetzová.
Hnutí ANO má ve sněmovně celkem 71 poslanců. Hlasování o návrhu Mračkové Vildumetzové se jich ale zúčastnilo jen 64. Pokud by tedy byly v dolní komoře parlamentu přítomní všichni, její návrh by prošel. „K prosazení návrhu paní Vildumetzové chyběly 2 hlasy. Ale může za to Rakušan,“ vysmála se jí v reakci na twitteru senátorka Miroslava Němcová (ODS), ve které připomněla, že se všemi hlasy opozičního hnutí ANO by její pozměňovací návrh prošel.
Od vrcholu migrační krize v roce 2015 se počet nelegálních příchodů do Evropské unie výrazně snížil. V roce 2021 ovšem začal znovu strmě vzrůstat. V první polovině roku 2022 jich bylo podle předběžných výpočtů bezmála 115 tisíc, což je o 84 procent více než v roce 2021.
„Z těchto důvodů je naprosto nezbytné, aby české represivní orgány měly v ruce efektivní nástroje, jak trestat nelegální napomáhání překročení hranice. Již současná právní úprava umožňuje trestat jako trestný čin organizování a nedovolené překročení státní hranice,“ vysvětlila svůj pozměňovací návrh Mračková Vildumetzová.
Není to poprvé, co se senátorka Němcová vyjádřila ke stížnostem Jany Mračkové VIldumetzové. Ta se na twitteru rozčílila, že ve sněmovně opět neprošel návrh na zmrazení platů politiků. Poslanci o něm hlasovali v úterý, pro bylo pouze 81 poslanců, potřeba bylo 86 hlasů. Senátorka Miroslava Němcová (ODS) upozornila, že jen opozice má 92 hlasů, stačilo tedy, aby všichni hlasovali.
„Překvapení se nekonalo! Po více než měsíci jsem ve sněmovně opět načetla návrh na zmrazení platů politiků na pět let. Ani dnes neprošel. Pro bylo 81 poslanců, proti 76. Potřeba bylo 86 hlasů. Proti byli všichni členové vlády a jejich poslanci. Solidarita vládní koalice v praxi,“ napsala Mračková Vildumetzová.
„Opozice má 92 hlasů ( 91 bez p. Vondráka). Hlasovalo jich pouze 81, k prosazení návrhu stačilo 86 hlasů. Potopili si to sami,“ reagovala Němcová.