S obtěžováním ve veřejné dopravě se setkala každá třetí žena a každý desátý muž. Na problém má upozornit nová kampaň na pražských zastávkách a v dopravních prostředcích. Cestujícím vysvětluje nevhodné chování a radí, jak se zachovat, když se stanou obětí nebo svědkem obtěžování.
„Každá třetí žena a každý desátý muž zažili (podle průzkumu Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády) obtěžování v MHD. Od chvíle, co to víme, víme taky, že pro nás tohle číslo není možné neřešit,“ uvedla organizace Konsent, která se věnuje šíření osvěty o sexuálním násilí.
S nevítanými pokusy o hlazení, líbání či fyzické sblížení se podle průzkumu setkalo 20 procent cestujících, s veřejným sebeukájením v dopravě 19 procent cestujících. Osm procent cestujících bylo donuceno k ukojení rukou nebo jinou částí těla a šest procent bylo donuceno násilím k sexu či se setkalo s pokusem o sexuální styk nátlakem.
Ve spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou a Dopravním podnikem hlavního města Prahy proto připravila organizace kampaň, která na problém upozornit. Až do půlky září budou na zastávkách po Praze plakáty s osmi různými sděleními. Organizace upozornila, že právě zásah někoho z okolí může pomoct.
Pražský náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) na sociální síti napsal, že obtěžování nehodlá tolerovat. „Chceme jasně odsoudit osahávání, nevyžádané dotyky, otravné zírání nebo pokřikování ve veřejné dopravě. Aby si to případní hulváti uvědomili, že tohle do slušné společnosti nepatří,“ vzkázal. „Samozřejmě víme, že jenom kampaní všechny hrubiány nenapravíme. Proto vyzýváme také ostatní cestující, aby nebyli lhostejní,“ dodal.
Obtěžování nemusí být jen doteky, ale také třeba vědomé zírání, záměrné otírání, nežádané komentáře, posunky nebo blokování východu. Podle organizace je největší pomoc promluvit přímo na osobu, která hranice překračuje, nebo odvést pozornost otázkou.