Stát předvádí v koronavirové krizi závažnou nekompetenci. Hygienici vyhlásili z hodiny na hodinu restrikce v celém Moravskoslezském kraji, které jen krátce předtím avizoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Do té doby veřejnost ujišťovali, že je situace v regionu pod kontrolou.
Ještě před týdnem ministr Vojtěch hlásil po problematickém vývoji ve státem vlastněných karvinských dolech OKD, kde se měsíc šířila nákaza COVID-19 bez zastavení provozu, optimistické trendy. „Drtivá většina pozitivně zachycených jsou horníci nebo blízké kontakty. Nejde o komunitní šíření nákazy. Očekáváme s epidemiology, že se bude situace zlepšovat, klesající trend je jednoznačný,“ uvedl tehdy.
Vše je pod kontrolou
Vojtěch počátkem července vylučoval, že by mohla Karviná spadnout do karantény a ani nenaznačoval možnost rozšíření zpřísněných opatření z Karvinska a Frýdecko-Místecka do širší oblasti.
Rozhodnutí krajské hygienické stanice zavést plošné restrikce v celém Moravskoslezském kraji proto přišlo jako blesk z čistého nebe. Začalo platit okamžitě, v poledne 17. července, což způsobilo problémy a zmatek nejen mezi obyvateli a podnikateli, ale i v místních samosprávách.
Až příliš nápadně tato živelná akce připomíná komunikační chaos při vyhlášení nouzového stavu v polovině března. Den předtím premiér Andrej Babiš vylučoval „fámy“, že se budou zavírat obchody, a o úplném zavření restaurací s okamžitou platností rozhodla vláda na nočním zasedání.
Stát nepochybil?
Od té doby uplynuly čtyři měsíce. Zdálo by se, že se vláda a zejména její nejslabší článek v boji s koronavirem, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, po sérii lapsů poučí a nastavením jasných pravidel eliminuje podobná „překvapení“. Chyba lávky.
Momentální přístup státní správy ukazuje něco jiného: pokračování chaosu a informační blamáže, a to vše završeno sebevědomou ministrovou arogancí, že on sám ani hygienici v ničem nepochybili. A ještě peskoval opozici, že se ho opovažuje kritizovat.
Mimořádná opatření čítají devatenáct bodů, přičemž mezi nejzásadnější patří povinné nošení roušek ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách, omezení hromadných akcí pro nejvýše sto návštěvníků, celá řada staronových povinností pro provozovatele restaurací, obchodů a dalších služeb uvnitř i venku, pravidelné testování pendlerů a podobně.
Vláda zaspala
Způsob vyhlášení příkazů i jejich samotný obsah vyvolal ostrou reakci. ODS vyzvala Vojtěcha k rezignaci kvůli neprofesionálnímu a dehonestujícímu postupu vlády. Uvrhla obyvatele celého kraje do nejistoty a ohrozila stovky podnikatelů. Zaspala už dávno, když jako vlastník dlouho nepřerušila práci v dolech OKD a ještě se snažila přehodit odpovědnost na havíře, kteří se proti „štvavé kampani“ ostře ohradili.
Odpovědnost by mělo nést i vedení krajské hygienické stanice, které v krátkém období vydávalo protichůdná vyjádření, komplikující dnes život 1,2 milionu obyvatel celého regionu.
Překvapení neskrýval ani koaliční ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který právě přicestoval do Ostravy. Hodlal navštívit probíhající hudební NeFestival, který měl vyvrcholit v sobotu. Byl zorganizován jako náhrada za zrušený festival Colours of Ostrava a bezprostředně po vyhlášení verdiktu hygieniků rovněž skončil.
Lidé to vnímají negativně
Vojtěch veškerou kritiku odmítl, stejně jako výzvy k rezignaci. Současně ovšem přiznal, že o plánu hygieniků zavést regulace v celém kraji věděl dva dny předem. Už ale nevysvětil, proč tedy otálel se zveřejněním těchto informací, které mohly být vydány aspoň s časovou rezervou na přípravu, a nikoli takto nárazově.
Ministr se naopak obořil na opozici, ale postup státu odsoudil i Vojtěchův kolega z hnutí ANO, hejtman Ivo Vondrák. „Skutečně nevím, co vedlo k tomu rozhodnutí. Nevím, do jaké míry ta opatření nejsou spíš panického charakteru, a bojím se toho, že lidé to vnímají velmi negativně,“ zdůraznil. Situace ve zdravotnických zařízeních je podle něj stabilizovaná a nařízení mu přijdou – až na nošení roušek v MHD – příliš přísná. Zároveň si postěžoval, že ho krajští hygienici o ničem neinformují.
Přidal se k němu ostravský primátor Tomáš Macura, rovněž z hnutí ANO. „Ta situace se nijak dramaticky nezhoršila, aby bylo potřeba z hodiny na hodinu vyhlašovat taková opatření. Tady jsme byli ujišťováni v řádu několika týdnů, že situace je stabilizovaná, že je pod kontrolou. Takže o to víc mě to překvapilo,“ prohlásil.
Naprostá nehoráznost
Mnohem kritičtější byli organizátoři zrušených kulturních akcí. „Já to považuji za naprostou nehoráznost, pro nás to znamená nesmírné náklady. Areál je postaven, kapely jsou tady, lidé mají zakoupené vstupenky. Oznámit nám to s okamžitou platností, že máme všechno zrušit, považuji za naprostou devastaci kultury,“ reagovala ředitelka NeFestivalu Zlata Holušová pro Moravskoslezský deník a avizovala, že chystá právní kroky. Zejména jí vadí to, že hygienici neoznámili snížení počtu účastníků na sto místo tisíce v dostatečném předstihu.
Manažer skupiny N.O.H.A., která měla na NeFestivalu zahrát, označil tuto situaci za „vraždu kultury v přímém přenosu“. Bleskový zásah státu poškodil i další připravené akce. Zrušen byl ostravský festival Beats for Love a znovu je postiženo i divadelnictví. Ohroženy jsou i Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě.
Měli s tím počítat
Ministr Vojtěch se na tiskové konferenci podivil, že se v této době konají podobné hromadné akce, jejich pořadatelé s tím prý musí počítat. To je ovšem obrovské pokrytectví, když stát jejich organizování povolil, a je to i výstražné memento do budoucna, že se tak může zachovat kdykoli.
Problémy jsou ovšem širšího rázu. Starostové z Karvinska si už před časem stěžovali, že nefunguje chytrá karanténa, lidé dlouho čekají na výsledky testů, dokonce byly dva týdny používány nevyhovující čínské rychlotesty, a krajská hygienická stanice podle nich nezvládá organizaci.
Mnozí lidé si zároveň nyní kladou otázku, proč musí platit stejně plošné restrikce i v těch okresech, kde byl po celou dobu, nebo je minimálně dnes, téměř nulový výskyt infekce. Jen kvůli tomu, že stát zanedbal situaci v karvinských dolech a nezasáhl dřív, což ostatně kritizoval i vládní zmocněnec Roman Prymula.
Nedůvěryhodné vládní extempore
Vládě toto extempore na důvěryhodnosti nepřidá. Jak věřit ministru Vojtěchovi, který celou dobu lakuje situaci na růžovo, podcenil přípravu na pandemii, jeho nákupy ochranných pomůcek vyšetřuje policie a ještě před několika dny tvrdil, že virus na ostravsku ustupuje?
Jak věřit jeho hlavnímu expertovi Maďarovi, o němž kolega Prymula prohlásil, že se vlastně ani nikdy neprofiloval v epidemiologii a byl Vojtěchem najatý jen proto, aby co nejrychleji uvolnil mimořádná vládní opatření?
A konečně jak věřit Prymulovi, o němž jeho kolega Maďar prohlásil, že mu šlo jen o popularitu a nebyl týmovým hráčem, a který „zabodoval“ několika názorovými veletoči a mylnými prognózami, například že budou dva roky zavřené hranice?