KOMENTÁŘ / Senát schválil výraznou většinou obrannou smlouvu mezi Českou republikou a USA. Proti ní hlasovaly jen senátorky Daniela Kovářová a Jana Zwyrtek Hamplová, která používá stejnou rétoriku jako komunisté, SPD a hnutí Ne základnám.
Schvalování obranné smlouvy se Spojenými státy americkými pokročilo do další fáze. Poté, co ji ministryně obrany Jana Černochová podepsala s americkým protějškem Lloydem Austinem ve Washingtonu a schválila ji vláda, následuje ratifikace v obou komorách parlamentu.
Jako první se smlouva dostala na pořad schůze senátu. Prošla velmi hladce, když pro ni hlasovalo více než devadesát procent přítomných senátorů a senátorek. V rozpravě vystoupila proti jejímu přijetí pouze Jana Zwyrtek Hamplová, která opět nezůstala nic dlužna své pověsti.
Úvodem se zamyslela nad svým zvolením do senátu. „Kladla jsem si otázku, jak je možné tedy, že se mi to povedlo a sedím tady. Byla to obrovská důvěra lidí, kterou jsem tam získávala mnoho let,“ uvedla.
K tomu lze podotknout, že na jedné straně jistě těžila z dlouhodobé místní známosti, ale k jejímu zvolení přispěla spíš nejednota koaličních stran, jež nebyly schopny dohodnout se na jednom kandidátovi, a ti se navzájem vyblokovali. Hamplová vytěžila z těsných výsledků včetně druhého kola, kde jí dali voliči přednost před kandidátkou ANO.
Pobyt cizích vojsk
Podstatnější je však její dovětek, že tuto důvěru lze ztratit lusknutím prstu. Své voliče prý nechce zklamat v tak „zásadní věci, jakou je částečná ztráta suverenity naší země, což je nepochybně pobyt cizích vojsk na našem území, která nemáme my pod rozkazem. Nepotřebujeme militarizaci našeho území vojsky, která nemáme pod kontrolou.“
O jaké militarizaci a údajné ztrátě suverenity senátorka hovoří? Používá navlas stejnou rétoriku jako komunisté, kteří téhož dne demonstrovali proti smlouvě před sněmovnou, a jako levičácké hnutí Ne základnám bojující dříve v zájmu Kremlu proti americkému radaru v Brdech.
Hamplová totiž považuje obrannou smlouvu za „dohodu o pobytu ozbrojených vojsk USA na našem území“. Potom je tedy otázkou, jakými voliči se senátorka, a to zcela legitimně, zaštiťuje.
Lživou rétoriku o „pobytu cizích vojsk“ už opustilo i hnutí ANO. Používá ji dnes jen SPD, KSČM a skupina neparlamentních národoveckých spolků, vyznačujících se odporem vůči západnímu spojenectví v čele s NATO a ostře protiukrajinským étosem.
Jako sovětská okupace
Senátorka však zašla ještě dál. „My, co pamatujeme tady ještě vojska sovětská, máme k tomu opravdu obrovské výhrady. Já jsem se dívala na to, co se tehdy dělo kolem sovětských vojsk. Kolik vojáků opustilo naši zemi, tuším to bylo 75 tisíc a 39 tisíc jejich rodinných příslušníků. Podle této dohody sem máme vpouštět i teď dodavatele americké armády,“ uvedla.
„Když tady zvali v roce 1968 soudruzi sovětská vojska, tak tři poslanci hlasovali proti vstupu vojsk, jedenáct se hlasování zdrželo. Můj hlas bude dnes evidován v kategorii proti,“ dodala Hamplová. Přidala se k ní jen kolegyně Daniela Kovářová, přičemž obě jako jediné hlasovaly v senátu i proti výcviku ukrajinských vojáků na našem území.
Smlouva je podle Hamplové nevyvážená, ale faktické důvody budou jiné, vyvěrající z vypjatého antiamerikanismu a obrovské nedůvěry v západní společenství, jakkoli může tvrdit něco jiného.
Nechce se totiž věřit, že senátorka nechápe rozdíl mezi dvaadvacet let trvající okupací Československa sovětskými vojsky, a současnou dohodou s americkou armádou, která tu nebude mít stálou základnu, ale bude mít jako klíčový spojenec v NATO připravenou logistiku a vybavení pro případ, kdyby nás znovu napadl ruský agresor.
K tomu, doufejme, nikdy nedojde, ale Putinův zločinecký režim je natolik nevyzpytatelný, že je v zájmu národní bezpečnosti důležité připravit se na všechny eventuality. K tomu slouží dohoda o obranné spolupráci s USA, kterou uzavřelo 24 zemí NATO včetně Slovenska, Rumunska, Bulharska nebo Maďarska. Česko-americká smlouva je jednou z nejvýhodnějších, jež byly podepsány.
Srovnávání se sovětskou okupací je o to nehoráznější, že tehdy došlo ke zradě části československého vedení, které kolaborovalo s Moskvou. Kdyby Československo nespadalo do totalitní sovětské sféry vlivu, ale už tehdy bylo součástí struktur NATO, k žádné okupaci „bratrskými“ vojsky Varšavské smlouvy by nedošlo.
Co je mravné a správné
„Mravnost je dělat to, co je správné, bez ohledu na to, co se přikazuje, a poslušnost je dělat to, co se přikazuje, bez ohledu na to, co je správné,“ uzavřela svoje vystoupení v senátu Jana Zwyrtek Hamplová.
S tím lze souhlasit. Mnozí se však budou od Hamplové lišit v názoru, co je správné a mravné. Nemravné a nesprávné je hledat zástupné důvody, proč odmítat ochranu spojenců před napadením diktátorskými režimy.
V současné vyostřující se situaci má každý možnost svobodně vyložit karty na stůl, kde stojí. Samozřejmě i senátorky Hamplová a Kovářová. Jejich přesvědčení spočívá v tom, že nelze uzavírat dohody se spojenci kvůli zvýšení národní bezpečnosti. Je to jejich věc. Nemohou se ale potom divit, že vznikají otázky, čí zájmy vědomě či nevědomě zastupují.