Do sněmovny míří majitel firmy Juta a současný senátor Jiří Hlavatý, který oblékl dres hnutí ANO. Rozmnožil řady těch miliardářů, kteří navzdory stupňujícím se problémům podporují Andreje Babiše a mají nezvyklé pochopení pro jeho kauzy. Hlavatý k Čapímu hnízdu tvrdí, že bychom se neměli hrabat v minulosti. Republika prý na to nemá čas.
Jiří Hlavatý vstoupil do politiky na podzim 2014, kdy jako jeden ze čtyř kandidátů za hnutí ANO uspěl ve volbách do senátu na Trutnovsku. Už tehdy nešetřil na adresu Andreje Babiše chválou.
„Ať se do něj klidně trefují, on to bude odrážet a půjde si svou cestou. A pak se za rok za dva ukáže, čeho vlastně v politice dosáhl. Buďme dneska rádi za to, že někdo se tady snaží vzít otěže a jít se svou kůží na trh,“ odmítal tehdy námitky o nebezpečném propojení světa politiky, ekonomiky a médií.
Pan podnikatel
Přízeň mu opakovaně oplácí i Andrej Babiš. „Jiří Hlavatý je pro mě pan podnikatel. Moc si ho vážím. Dneska jsem se za ním byl podívat v Jutě. Mne ani jeho v politice tradiční politici nechtějí,“ použil svou obvyklou mantru loni v říjnu.
[ctete]155188[/ctete]
Hlavatého zkušenost se čtyřletým působením Andreje Babiše v politice nijak nezviklala. Viditelnou demonstrací tohoto postoje je jeho kandidatura do poslanecké sněmovny v dresu ANO v Královéhradeckém kraji. Sice na zdánlivě nevolitelném 18. místě, ale s nemalou šancí uspět použitím preferenčních hlasů.
Majitel Juty poskytl rozhovor portálu Novinky (22. 9. 2017), který dostatečně výmluvně předestírá myšlenkové pochody oligarchova souputníka. Hrozící trestní stíhání Andreje Babiše jeho důvěru v něj nenahlodalo.
Republika na to nemá čas
„Ne, protože si myslím, že bychom se neměli stále hrabat v tématech z minulosti. Nemám na to čas ani já, ani republika,“ prohlásil a dodal: „Mám podezření, že kauza Čapí hnízdo přišla před volbami. Nemám nic proti tomu, aby se věc vyšetřila, ale nebudu Babiše odsuzovat.“
Hlavatý tedy na pozadí kauzy Čapí hnízdo navrhuje tlustou čáru za minulostí, a pokud má podnikatel a současný veřejný činitel ve své historii ukryté kostlivce, nestojí za řeč. Republika na to nemá čas.
Zapomněl snad, že právě šéf hnutí ANO vstoupil do politiky pod praporem boje proti podvodníkům, a poukazováním na „zločiny“ konkurence (včetně minulosti typu OKD) s operativním využitím svého tisku sbírá populistické body? Nemůže se potom divit, že se mu tyto proklamace vracejí jako bumerang.
Hlavatý kuriózně zlehčuje i situaci kolem korunových dluhopisů. „Vezměte si, co všechno se nadělalo kolem korunových dluhopisů, a teď si v novinách přečtu, že finanční správa kvůli nim zkontroluje 1500 firem a osob za sto miliard. A vytáhl se jen Babiš,“ diví se.
Kdyby média sledoval pravidelně, musel by vědět, že ředitel finanční správy Martin Janeček původně šetření legálnosti obchodů s korunovými dluhopisy odmítal a přistoupil k němu až po soustředěném tlaku politické scény, s výjimkou hnutí ANO. Nerozlišuje ani nepřijatelný konflikt zájmů, že část těchto obchodů, umožňujících vyhnout se placení daní, Babiš uskutečnil v době, kdy už byl ministrem financí.
Do politiky vnáší inovace
Oligarchové typu Andreje Babiše a jejich nekritičtí podporovatelé si zkrátka neuvědomují, že kdyby nevstoupili do ringu mezi politiky, na které tolik nadávají, nebyla by na jejich podnikání zaměřena taková pozornost. Nic jim nepomůže, pokud dnes vytahují primitivní obranu o účelových kampaních, zvláště když sami nejednají v rukavičkách.
Hlavatý si negativní stránky působení hnutí ANO zcela vytěsnil z paměti. „Myslím si, že Babiš tomuto státu hodně přinesl a přináší. Když vidíte, jak se všechno mění, jak se mluví o inovacích, tak pro mě Babiš představuje člověka, který vnáší inovace do politiky.“
Má těmi inovacemi na mysli rekordní nárůst byrokracie, kontrol, sankcí a buzerace v podnikání typu EET či kontrolních hlášení DPH, se kterými se potýkají hlavně živnostníci a drobní podnikatelé? Má na mysli „inovativní“ oživování udavačské mentality, která má znovu zelenou? Má na mysli nezákonnou likvidaci solidních firem ze dne na den zajišťovacími příkazy, které navíc mohou posloužit proti exministrově konkurenci?
V podobném skleníku jako Hlavatý žijí i další Babišovi advokáti z řad miliardářů, které jeho kauzy neznepokojují, a to i mezi těmi, kteří se angažují v jiných stranách. Kteří například?
Ušmudlaných padesát milionů
„Čapí hnízdo mi nevadí,“ říká Babišův podporovatel Radim Jančura z Janečkova Nadačního fondu proti korupci. „Je to nějakých ušmudlaných padesát milionů korun, které mohly mít svůj příběh. Čapí hnízdo není něco, kvůli čemu by měl Babiš skončit v politice. Pořád ještě věřím, že může dát této zemi dobré věci.“
„Babiš a Faltýnek neměli být vydáni k trestnímu stíhání,“ tvrdí předseda reinkarnované strany ODA Pavel Sehnal. „Tyto kauzy nás politiky dehonestují v očích voličů. Už dnes je velmi obtížné získat pro činnost politické strany slušné lidi. Veďme předvolební klání důstojně a zodpovědně,“ dodává. Že mu to vadí zrovna v Babišově případě?
[ctete]153247[/ctete]
„Neříkám, že hnutí ANO mi není stále sympatické. Některé věci podporuji a obdivuji Andreje Babiše za to, co udělal,“ přiznal majitel Jablotronu Dalibor Dědek v době, kdy pokročily jeho námluvy s hnutím STAN, ze kterých nakonec rychle sešlo. „Necítím se kompetentní k tomu, abych hodnotil všechny jeho kauzy,“ dodal a naopak zamýšlel oligarchu s hnutím STAN sblížit.
„Úprava formuláře, abych vyhověl nesmyslným požadavkům Evropské unie, mi jako diskvalifikace pro politickou funkci nepřijde,“ zlehčoval možný dotační podvod se sazbou až deset let „nepřítel státu“ Tomáš Pitr, který podnikatele typu Andreje Babiše považuje za způsobilejší řídit stát než kariérní politiky.
Podobné ódy pějí i další oligarchové, jako je Pavol Krúpa, který Babiše s prezidentem Zemanem považuje za politiky posouvající Českou republiku dál. Pozitivní vliv hnutí ANO vidí i kontroverzní a policejně vyšetřovaný slovenský miliardář ruského původu Alexej Beljajev, považovaný za ruskou spojku ve střední Evropě.
Tlustou čáru za minulostí udělat nelze
Čím si Andrej Babiš obhajobu části této podnikatelské sféry zasluhuje? Jedni ho považují za jednoho z nich a vnímají svět jeho svéráznou a zúženou optikou. Jiní cítí, že by jeho odchodem z politiky mohl oslabit i jejich ekonomický vliv, a další se ho zkrátka jen bojí.
Karel Hlavatý patří patrně do té první kategorie. Nechápe, že tlustou čáru za minulostí nikdy udělat nelze. Ani v totalitní historii státu, ani v podnikatelské historii mesiášů, kteří se dobrovolně rozhodli, že v politice ponesou kůži na trh.