Andrej Babiš dlouhodobě kritizuje „trafiky“ pro politické vysloužilce. Posty v diplomacii ale rozdává i on – avšak jen nejbližším spolupracovníkům.
Manažerka Tünde Bartha patří k nejbližším lidem v mocenském gravitačním poli premiéra Andreje Babiše (ANO). Řídí Úřad vlády ČR, s premiérem obráží prestižní zahraniční cesty a jako doprovod vystupuje i na Babišových ostře sledovaných sociálních sítích – třeba když předseda vlády vyrazí „jen tak“ na zmrzlinu. Podle informací Seznam Zpráv „superúřednice“ Bartha míří k postu velvyslankyně v Maďarsku. Sama má maďarské kořeny a ovládá specifickou řeč země, kde vládne pevnou rukou premiér Viktor Orbán.
Informaci o zájmu Tünde Barthy o „visegradský“ post potvrdilo Seznam Zprávám několik zdrojů z diplomacie. Sama šéfka Strakovy akademie ji nepopřela. „Teď své budoucí působení ještě opravdu neřeším,“ napsala Seznam Zprávám Bartha. Právě otázka načasování je v celé věci zajímavá. Babiš bude v podzimních volbách hrát o svůj politický „život“. Předvolební průzkumy momentálně ukazují, že premiérský post je k mání i pro opozici. V takové situaci vrcholní politici běžně hledají angažmá pro své spolupracovníky.
Babiš na dotaz Seznam Zpráv ohledně možného budoucího angažmá Barthy v diplomacii neodpověděl. K premiérovým často používaným rétorickým figurám patří kritika „trafik“ pro vysloužilce z politiky. A sám atraktivní státní posty dohazuje opravdu jen těm nejvěrnějším – má svým způsobem výhodu, že nečelí vnitrostranickým tlakům jako předsedové zavedených partají, které jsou složitějšími organismy než strany jednoho lídra, jako je ANO. Takže zatímco například bývalý ministr dopravy za ANO Dan Ťok se vyhlídnutého místa v diplomacii dosud nedočkal, tak dnes už dvojnásobný ministr zdravotnictví a také někdejší tajemník Babiše Adam Vojtěch má slíbeného velvyslance v příjemném Finsku.
Vláda začátkem června schválila objemný balík nových velvyslanců s řadou politicky citlivých nominací – nový post měl získat bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý či bývalý ministr zahraničí a pročínský lobbista Jan Kohout. Změna v Budapešti v již schváleném balíku podle informací Seznam Zpráv není.
S trochou nadsázky lze říct, že pokud by Babiš Barthu nominoval už nyní, mohlo by to být interpretované jako „hozený ručník do ringu“. Navíc podle všeho nechce o svou oblíbenou spolupracovnici přijít.
V Maďarsku má ambasador Tibor Bial skončit až v roce 2023. Do diplomacie v roce 2019 přišel z české státní agentury CzechTrade, když předtím dlouhodobě řídil její kancelář v Budapešti. Jeho nominaci schválila první Babišova vláda v roce 2018, tehdy vládla bez důvěry sněmovny a záhy poté skončila.