Na poslední zasedání Rady České televize dorazila radní Hana Lipovská v doprovodu policejní ochranky. Důvod jejich přítomnosti v budově veřejnoprávní televize je však stále záhadou. Lipovská v rozhovoru pro Reflex prozradila, že podepsala mlčenlivost a o této věci nemůže příliš mluvit. „Existovala důvodná obava, že bych nemohla přednést svá zjištění. Proto jsem byla vyzvána, abych přijala policejní ochranu,“ řekla. Na zasedání rady pak Lipovská obvinila generálního ředitele Petra Dvořáka ze střetu zájmů. Podle svých slov ale objevila něco mnohem většího, prý může být ohrožena bezpečnost státu.
Pozornost před středečním zasedáním Rady České televize strhla přítomnost neuniformovaných policistů, kteří vstoupili spolu s radní Hanou Lipovskou do budovy televize. Policisté pak hlídali dveře místnosti, ve které radní jednali. Situace vyvolávala mnoho otázek a spekulací na sociálních sítích, ptali se také zaměstnanci České televize.
„Podepsala jsem mlčenlivost, takže o této věci nemohu konkrétně příliš mluvit,“ řekla v rozhovoru pro Reflex. „Já sama od sebe bych nikdy nežádala o poskytnutí policejní ochrany, pokud bych k tomu nebyla vyzvána odborníky,“ prozradila v rozhovoru.
Lipovská tvrdí, že je jí od začátku členství v Radě České televize vyhrožováno. Až doteď ale prý neměla důvod, aby se obracela na policii. To se však změnilo. „V tomto případě se jednalo čistě o zajištění výkonu funkce člena rady. Existovala důvodná obava, že bych nemohla přednést svá zjištění. Proto jsem byla vyzvána, abych přijala policejní ochranu. Takže ta ochrana nesouvisela s mým bezpečím, ale se zajištěním výkonu funkce zvoleného radního,“ vysvětluje Lipovská, která je členkou rady od loňského roku.
„Vzhledem k závažnosti informací, které jsem se chystala na radě přednést, reálně hrozilo, že se nemusím bezpečně dostat na jednání,“ prozradila. Zda má Lipovská policejní ochranu stále, nebo šlo o jednorázovou akci v době zasedání rady, neprozradila.
Na jednání rady pak obvinila generálního ředitele Petra Dvořáka ze střetu zájmů. Se svými zjištěními ale Lipovská seznámila také bezpečnostní výbory obou komor parlamentu, ministerstvo financí a dokonce Bezpečnostní radu státu. „Právě když jsem o svých zjištěních rámcově informovala zástupce těchto orgánů, vznikl podnět, abych přijala policejní ochranu. Informace, které jsem jim sdělila, se týkaly výrazného přesahu mých zjištění do bezpečnostní roviny, do roviny bezpečnosti státu,“ odhalila Lipovská.
Při zkoumání hospodaření České televize prý objevila smlouvy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), z nichž mohou vyplývat potenciální rizika pro stát. „Není zcela běžné, aby ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, NÚKIB, policejní prezidium a další instituce objednávaly služby od firmy, jejíž jeden ze dvou majitelů sídlí v daňových rájích v propletenci, který je personálně propojen se subjekty figurujícími v různých podivných kauzách,“ pokračuje Lipovská.
„V této chvíli bylo nutné upozornit příslušné orgány na to, že česká infrastruktura, která se týká kybernetiky a IT, nemusí být dostatečně zabezpečena,“ prozradila. Na dotaz, jak to souvisí s Českou televizí, odpověděla: „Firma, o které mluvíme, je společnost GOPAS, kterou spoluvlastní generální ředitel České televize Petr Dvořák a Ladislav Bartoníček z PPF.“
Česká televize si podle Lipovské měla od firmy GOPAS objednat školící služby, proto je podle ní generální ředitel ve střetu zájmů. Ten však obvinění za strany Lipovské považuje za manipulativní a do velké míry zmatené. „Pokud bych dnes měl možnost se jednání Rady ČT účastnit, jednoduše bych na vše odpověděl a konspirace kolem propojení firem vyvrátil. Trvám na tom, že nejsem ve střetu zájmů a že na tom, že od devadesátých let vlastním podíl ve společnosti GOPAS, která poskytuje IT školení, není nic nezákonného ani nemorálního. Naopak krok, kterým radní Lipovská postoupila jakési materiály k posouzení Bezpečnostní radě státu vedené premiérem a bezpečnostním výborům parlamentu, považuji za extrémní výraz politizace agendy Rady ČT,“ reagoval šéf televize.
Na rozhovor s Hanou Lipovskou už reagoval například radní České televize Zdeněk Šarapatka. „Kde jsou v téhle taškařici hranice pro ústavní léčbu a kdo nařídil policii sehrát za naše peníze v té fantazmagorii kompars, by ale mělo zvednout ze židle ministra vnitra Jana Hamáčka a opozici ve sněmovně,“ prohlásil s tím, že slova Lipovské jsou naprosto šílená.