Od čtvrtka mohou žáci 9. ročníků základních škol podávat přihlášky na střední školy, a to elektronicky prostřednictvím systému DiPSy. Ten bude otevřen do 20. února. Spuštění předcházely obavy z návalu velkého množství uchazečů a ministr školství Mikuláš Bek (STAN) i další apelovali na uchazeče, že čas ani datum podání přihlášky nemají vliv na šanci na přijetí.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) představil tento týden společně s ředitelem Cermatu Miroslavem Krejčím Digitální přihlašovací systém DiPSy pro podávání přihlášek na střední školy, prostřednictvím kterého se mohou od čtvrtka do 20. února přihlašovat studenti na střední školy.
„Rád bych připomněl, že nejde o klikací soutěž a čas ani datum podání přihlášky podané od 1. do 20.2 nemá vliv na šanci na přijetí,“ zdůraznil Bek a podobně se vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který ujišťoval, že se na střední školy zvládnou přihlásit všechny děti. „Jasně, pokud se všichni budou hlásit ve stejnou chvíli, systém se zapotí,“ připustil s tím, že na podání přihlášek jsou skoro tři týdny a je úplně jedno, kdy se přihlásíte. „Žádný stres. Všem uchazečům hodně štěstí s výběrem škol i se zkouškami,“ popřál.
Studenti mohou letos nově podat tři přihlášky místo dvou, přičemž budou označovat pořadí, kterým školám dávají přednost. „Díky prioritizaci na přihlášce bude umístěna většina uchazečů už po prvním kole a odpadne podávání zápisových lístků a s tím souvisejících odvolání,“ vysvětlil již dříve pro deník FORUM 24 Miroslav Krejčí.
Zákonný zástupce studenta se musí do systému přihlásit pomocí mobilního klíče e-Governmentu nebo bankovní identity a vzhledem k tomu, že je systém propojený s registrem obyvatel, automaticky se mu načtou potřebné údaje.
Nový systém přihlašování pochválil také náměstek ministra školství Jiří Nantl, který zároveň upozornil na to, že ministerstvo školství schválilo 17 tisíc nových studijních míst a vzniká řada nových lyceí i gymnázií.
MŠMT podle něj obdrželo do konce listopadu 213 žádostí o změny kapacit středních škol a 139 z nich se týkalo schválení nové školy nebo nového oboru na škole, aby mohla být místa vypsána již v přijímačkách pro tento rok. Lhůta pro vyřízení končí na konci února, uvedl Nantl s tím, že „díky aktivnímu postupu úředníků mají rozhodnutí vydáno všude, kde tak bylo možné za splnění podmínek legálně učinit a nebyla nutná další součinnost kraje či jiného zřizovatele“. Studijní nabídka se tak rozšiřuje, přičemž většinová část z těchto žádostí se podle Nantla týkala čtyřletých gymnázií a lyceí.
Jde to i postaru
Pro ty, kteří nemají bankovní identitu nebo elektronizaci neholdují, byla zachována i možnost odevzdat papírovou přihlášku na střední škole, kterou zvolí jako své číslo jedna. Do digitálního systému pak jejich přihlášku zaeviduje ředitel školy.
Třetí možnost podání přihlášky je tzv. hybridní formou. Rodič v informačním systému bez jakéhokoliv přihlášení vyplní údaje o sobě a o dítěti, vybere školy ve zvoleném pořadí a následně mu budou vygenerovány potřebné přílohy vyžadované každou z vybraných škol. Ty rodič nahraje do systému, přihlášku uloží a následně mu na e-mail dorazí dokument, který musí vytisknout, podepsat a fyzicky doručit do školy, kterou v přihlášce označil nejvyšší prioritou.
První kolo přijímacích zkoušek proběhne v pátek 12. a v pondělí 15. dubna a výsledky z nich Cermat zveřejní 15. května. Systém podle vyhodnocených výsledků každého studenta zařadí do té školy, jejíž potřebné podmínky splnil. Bude se orientovat právě podle zvolených priorit, takže studenta umístí do té nejvíce preferované školy, na kterou se dostal.
Ten žák, který se v prvním kole nedostane ani na jednu ze tří zvolených škol, na které se přihlásil, se bude moci znovu přihlásit na tři střední školy, na kterých ještě budou volná místa, v kole druhém. Znovu ovšem testy opakovat nebude a bude opět hodnocen na základě výsledků z kola prvního.
Na vytvoření systému pracuje Cermat na vlastní pěst, přičemž ho měl realizovat tým čtyř odborníků, jak dříve řekl deníku FORUM 24 Krejčí s tím, že má na zpracování externí programátory. Náklady na vlastní vývoj systému by měly být výrazně nižší než nejlevnější nabídka v původním výběrovém řízení, která ovšem nesplňovala podmínky zadávací dokumentace, a tak byla vyloučena. Krejčí dříve uvedl, že ho příspěvková organizace ministerstva školství vytvoří za necelé dva miliony korun. „Cermat platí pouze výdaje na programátory, nezahrnují se k tomu režijní výdaje dodavatele a jeho zisk. Ale tato částka neobsahuje řadu dalších věcí, které byly v původní zakázce,“ vysvětlil.
Novelu školského zákona, která umožňuje podávat přihlášky na střední školy elektronicky i v papírové podobě již v tomto školním roce, schválila sněmovna v prvním čtení na konci října loňského roku.