Svět netrpělivě čeká na vakcínu proti covidu. Jedině ta může trvale potlačit další důsledky koronavirové pandemie. Česko na strategii teprve pracuje a má být předložena během 14 dnů, v Německu ale už svůj předběžný vakcinační plán představili a jeho detaily nyní ladí vláda společně s odborníky. S očkováním chtějí začít ještě letos – už v polovině prosince.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na pondělní tiskové konferenci prozradil, že Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Kdy přesně má být dostupná, není zatím jasné. V Německu už jsou však s plánováním o něco dál.
Tamní šéf rezortu zdravotnictví Jens Spahn (CDU) potvrdil, že vakcíny pro první vlnu očkování budou mít v zemi k dispozici již ke konci letošního roku – očkovací centra jsou předběžně připravena na polovinu prosince. Ve hře je sedm možných vakcín, pro které se předpokládá povolení v rámci EU.
Využívat má Německo i ty druhy, které není zapotřebí skladovat v extrémně nízkých teplotách (což je nevýhoda některých typů) a budou je moci uskladňovat i běžné lékařské kliniky. Vzniknout má 53 očkovacích center, která budou fungovat denně od 7 do 22 hodin. Strategie zahrnuje proočkování 80–100 tisíc obyvatel denně.
Zemský ministr práce, zdravotnictví a sociálních věcí v Severním Porýní-Vestfálsku Karl-Josef Laumann (CDU) v pondělí představil i detaily, jakým způsobem bude k vakcinaci docházet. Podle televize WDR chce vláda dávky distribuovat „spravedlivě“ – v závislosti na počtu obyvatel napříč všemi federálními státy.
Očkování bude nepovinné, týkat se má ze začátku pouze seniorů
Očkování nebude povinné, dostanou jej pouze ti, kteří o něj budou mít zájem, což je podle statistik v současnosti 70 procent populace. Stálá komise pro očkování musí ještě stanovit detailní pořadník, určující, které skupiny obyvatel budou mít přístup k vakcíně mezi prvními.
Ze všeho nejdříve přijdou na řadu senioři. Ostatně tak to plánuje i české ministerstvo zdravotnictví. V Německu žije 23 milionů lidí starších 60 let. Očkování se bude týkat jak těch žijících v domovech pro seniory a v různých sociálních zařízeních, tak seniorů žijících ve vlastních obydlích. Na druhém místě má přijít na řadu zdravotnický personál v nemocnicích, pečovatelských domech a ordinacích, což je dohromady více než milion lidí.
Jak ale podotkl ministr zdravotnictví Spahn, lidí spadajících pod možné riziko je mnohem více. „Jsme bohatá země s civilizačními chorobami: cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita, což jsou mimochodem všechny rizikové faktory pro tento virus, stejně jako pro mnoho infekčních nemocí. 30 až 40 procent populace tak tvoří rizikové skupiny,“ varoval. Německo má zhruba 83 milionů obyvatel.
K dispozici bude přes 300 milionů dávek vakcín. Pokud se povede vybrané skupiny obyvatel dostatečně proočkovat, slibuje si německá vláda brzké rozvolňování karanténních opatření. Podle odborníků je však nutné očkovat dvě třetiny obyvatel, aby bylo možné dosáhnout komplexní ochrany celé populace. Jde o dlouhodobý proces a trvat bude několik měsíců. Odhady počítají s osmi měsíci. Vláda je ale optimistická a dokonce se chce dělit s ostatními.
„I při dvou dávkách na očkování bychom pak měli dost pro naši vlastní populaci a mohli bychom se podělit s dalšími zeměmi,“ uvedl ministr zdravotnictví Spahn.
Online platformy, které proces zjednoduší
Vakcína musí být podána dvakrát, aby zafungovala. S dvojnásobným úsilím ale souvisí jeden z velkých problémů: nedostatek personálu. Na jeho řešení se Německo také připravuje.
S řešením nedostatku lidí má pomoci nový „registr dobrovolníků“, kam se může zaregistrovat každý, kdo má čas a chuť pomoci – od lékařů přes zdravotní sestry, studenty až po administrativní pracovníky. I dvouhodinová víkendová pomoc při očkování je podle zdravotnické komory užitečná a vítaná.
Důmyslnou modernizací je vybudování nové online platformy – centrální databáze očkování, která bude obsahovat data o proočkování rozlišená podle věku a regionu. Vláda chce tímto způsobem získat co nejkomplexnější a nejaktuálnější přehled o tom, které skupiny populace byly očkovány. Zaznamenávat bude anonymizované a nijak nespecifikované údaje, jakými jsou věk, pohlaví, místo pobytu a očkovací látka s číslem šarže.
Příchod vakcíny má v Německu předznamenávat nejen pozitivní efekt zdravotní, ale samozřejmě také společenský – a v neposlední řadě ekonomický. Jak píše britský deník Financial Times, vládní ekonomové očekávají, že vakcína vyvinutá společnostmi Pfizer a BioNTech přinese podporu německé ekonomice.
Na rok 2021 odhadují oživení důvěry v podnikání a růst ekonomiky o 3,7 %. Pozitivní nálada by se podle nich mohla promítnout do zvýšené obchodní aktivity.