Prezidentův poradce Martin Nejedlý nepřijde i přes pravomocný verdikt soudu o místo na Hradě. Nejedlý Deníku.cz potvrdil, že mu prezident Zeman po dlouhém rozhovoru řekl, že nevidí důvod, aby svůj post poradce hlavy státu opouštěl. Nejedlého firma Lukoil Aviation Czech musí zaplatit státu smluvní pokutu 27,7 milionu korun za nedodání leteckého paliva ve stanoveném množství. Nejedlý uvedl, že je pokutu připravený zaplatit.
„S panem prezidentem jsem se sešel, mluvil jsem s ním hodinu a půl. Miloš Zeman mi řekl, že je plně uspokojen mým stanoviskem, tedy, že veškeré závazky, které vyplývají z ekonomické či provozní činnosti firmy vůči státu, budou neprodleně uhrazeny,“ řekl Nejedlý Deníku.cz.
Rovněž prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpoledne v Českém rozhlase poznamenal, že na základě svého rozhovoru s prezidentem Zemanem, který se uskutečnil ještě před schůzkou Zemana s Nejedlým, se domnívá, že Nejedlý mezi poradci zůstane a Zeman bude i nadále využívat jeho služeb. Dodal, že prezident své rozhodnutí v nejbližší době oznámí. Důležité prý je, aby byl dluh uhrazen.
Nejedlý je zároveň místopředsedou prezidentské Strany práv občanů, která měla do roku 2014 v názvu slovo „Zemanovci“. Prezident Zeman už dříve řekl, že se po pravomocném rozsudku rozhodne, zda podnikatel Nejedlý zůstane v jeho týmu. „Pan prezident se seznámí s rozsudkem a především se sejde s panem Nejedlým. Po osobním rozhovoru se rozhodne, jak bude dále postupovat,“ řekl hradní mluvčí Ovčáček krátce po vynesení rozsudku.
Firma Lukoil Aviation Czech, v níž byl Nejedlý jednatelem, musí zaplatit Státní správě hmotných rezerv smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky. Rozhodl o tom dnes pravomocně odvolací senát, který původní částku stanovenou soudem ještě navýšil o 257.000 Kč. Spor se týkal kontraktu na obměnu zásob leteckého petroleje.
Spor začal v roce 2009, kdy Správa státních hmotných rezerv uzavřela s Lukoil Aviation Czech smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma, která byla součástí ruské ropné společnosti Lukoil, odebrala petrolej za 275,6 milionu korun, vrátila ale necelou polovinu.
Správa hmotných rezerv proto Lukoilu uložila pokutu, jejíž uhrazení Nejedlého firma odmítala. Argumentovala mimo jiné tím, že nárok je promlčený. Poukazovala také na to, že správě nevznikla žádná škoda, a že smluvní pokuta, která by měla být paušalizovanou výší škody, je tedy nepřiměřená.
„Je pravda, že žádné ze stran nevznikla škoda. Ale ten závazek zkrátka takto ujednán byl a je čistě věcí smluvní autonomie stran, proč si to takto ujednaly a co tím sledovaly. Zkrátka to bylo ujednáno a dodáno být mělo,“ zdůvodnil verdikt předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Tomáš Mottl.
Firma vstoupila po loňském nepravomocném rozsudku do likvidace. Podle dřívějších informací poté její likvidátor oznámil správě státních rezerv, že její pohledávku neuznává.