Proti Andreji Babišovi by se mohla rozjet až čtyři trestní stíhání. Kromě případu Čapího hnízda jde o korunové dluhopisy, společnost Profrost a koncern ČEZ.
Kromě Čapího hnízda hrozí Babišovi žádost o vydání ze sněmovny, následné stíhání a případný kriminál rovněž za možné krácení daně. Uměle v rámci své firmy rozdělil jeden jediný firemní dluhopis v hodnotě v řádu miliard korun na tři miliardy malých (jednokorunových) kousíčků, aby nemusel platit daně. Nakonec si od tehdy svého Agrofertu koupil asi polovinu z nich. Daně z úrokových výnosů z některých v minulosti vydaných dluhopisů se totiž zaokrouhlují na celé koruny dolů, takže vzhledem k haléřovým ročním úrokům z každého jednotlivého korunového dluhopisu neplatí a nebude platit na daních nic.
Už si tak přišel na desítky milionů korun a na další desítky milionů si ještě v příštích letech přijde. Podle některých výkladů soudních rozhodnutí v obdobných případech se jedná o krácení daně. Je to podobné, jako kdybyste si z daňových důvodů rozdělili na miliardy kousíčků svůj pracovní úvazek nebo byste takto rozdělili třeba veřejnou zakázku, aby pro ni neplatila tak přísná pravidla jako pro zakázky velké.
Další případ, pro který by mohl být trestně stíhán, je Babišova snaha rozdělit úplně celý konsolidovaný zisk koncernu ČEZ za rok 2013 na dividendách. Informaci totiž Babiš prozradil vybraným novinářům několik pracovních dní (kdy byly otevřené obě české burzy) dopředu, takže si případně mohli levně koupit akcie a posléze je draze prodat. Mohl tím rovněž krýtlobdobný trestný čin někoho jiného. Akcie ČEZ v inkriminovaných dnech opravdu výrazně posílily (někdo je se zájmem kupoval), jen se České národní bance nepodařilo pravděpodobný trestný čin prokázat.
Babiš navíc lhal, když hlásal, že rozdělí celý zisk ČEZ, čímž se také mohl dopustit trestného činu. Hájil se však, že měl na mysli pouze to, že takový postup navrhne na vládě. Ta ho prý ale přehlasovala.
Posledním případem, v němž by mohlo být také zahájeno Babišovo trestní stíhání, je případ firmy Profrost. V tomto případě totiž zdaleka nesedí znalecké ocenění akcií firmy s její reálnou hodnotou nepřímo vyplývající z účetnictví paní Sokolové (bývalé manažerky v Agrofertu) a jejích kolegů. Buď má tedy obrovský problém paní Sokolová, nebo má obrovský problém Babiš kvůli tomu, že prodal svému Agrofertu mnohonásobně předražené akcie, jak vás jako první informovalo FORUM 24. Babiš přitom cenu akcií prodaných svému Agrofertu zveřejnil v rámci své letošní snahy prokázat, že měl dostatek peněz (v tomto případě konkrétně příjmů osvobozených od daně) na nákup výše zmíněných korunových dluhopisů.
Případ Čapí hnízdo je však nejjasnější. Babiš dlouhodobě lhal, že neví, komu firmu prodal a komu pak Agrofert ručil za stamilionový bankovní úvěr. Babišův koncern tímto ručením nesl prakticky veškerá rizika projektu a Čapí hnízdo bylo navíc postaveno na Babišových pozemcích. Asi svým dětem a bratrovi přítelkyně (dnes už švagrovi) moc nevěřil. Ostatně není divu. Vždyť později ztratili všechny dokumenty, které by je z vlastnictví anonymních akcií společnosti Farma Čapí hnízdo usvědčovaly.