Letní olympijské hry v Paříži se blíží, do jejich začátku zbývá jen měsíc. Francouzské hlavní město se na tuto sportovní událost připravovalo už dlouho, muselo například vyčistit řeku Seinu nebo vyřešit ubytování pro všechny organizátory a dělníky. Někteří obyvatelé města ale nyní varují před různými problémy, které může olympiáda ve městě způsobit, a na sociálních sítích odrazují návštěvníky před cestou.
Na stížnosti Pařížanů kvůli letním olympijským hrám upozornil deník The New York Times. „Toto je video pro každého, kdo se chystá na olympijské hry v Paříži 2024,“ říká jedna uživatelka ve videu zveřejněném na TikToku. „Nejezděte. Všechno zrušte,“ dodává. Video má nyní více než 700 tisíc zhlédnutí. V dalších videích popisují někteří uživatelé sportovní akci jako „nebezpečnou“ nebo jako „peklo na Zemi„.
TikTok, stejně jako další sociální sítě, je s blížící se akcí plný olympijského obsahu. Uživatelé sdílí obsah týkající se života sportovců, propagační videa od organizátorů a sponzorů, ale objevují se také videa a fotky od obyvatel Paříže, kteří varují potenciální návštěvníky, že město nemusí během her být v nejlepším stavu.
Upozorňují na problémy, které se během přípravy na olympijské hry objevily. Už loni město požádalo studenty, aby se vzdali svého studentského bydlení, aby bylo možné ubytování využít pro dělníky, za což se dočkalo velké kritiky. Nucené vystěhování se mělo týkat několika tisíců studentů, někteří z nich se to dokonce nedozvěděli ani z e-mailu, ale ze sociálních sítí.
Paříž také nechala vyčistit řeku Seinu, aby se v ní mohli koupat sportovci. Šlo o jednu z nejdéle trvajících, nejdražších a nejsložitějších akcí příprav na olympiádu. Vyčíslena byla na 1,4 miliardy eur, představovala několik let práce zaměřené na nakládání s odpadními vodami, čističkami, filtračními stanicemi a dešťovými nádržemi.
Obecně ve francouzském hlavním městě panuje obava z toho, jak zvládne velký nápor návštěvníků na dopravu. Jízdné v pařížském metru se během her téměř zdvojnásobí. Organizátoři a vládní úředníci jsou znepokojeni hrozícími stávkami pracovníků v dopravě a také závažnějšími problémy, jako je terorismus.
Není ani jisté, jak hry ovlivní předčasné parlamentní volby, které prezident Emmanuel Macron vyhlásil kvůli výsledkům evropských voleb. První kolo se uskuteční 30. června, druhé o týden později.
Tento krok kritizovala starostka Paříže Anne Hidalgová, podle níž je rozpuštění parlamentu těsně před olympiádou „extrémně znepokojivé“. Ujistila ale, že z provozního hlediska to hry nezmění, což slíbil i prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Ten řekl, že volby jsou „demokratickým procesem, který nenaruší olympijské hry“.