Přes veškeré antipatie k Rusku jsme si mohli dlouho dlouho myslet, že vedle agresivně imperiální politiky téhle země v ní má pořád místo literární a hudební klasika či balet, divadlo a film, těšící se skvělé pověsti. Ovšem, během války zahájené přepadením Ukrajiny o ruské kulturnosti nemáme žádných zpráv. Až nyní.
Tamní knihkupecký řetězec Čitaj-Gorod ve své výroční zprávě zveřejnil tvrdá fakta o čtenářské vášni lidí odsouzených žít v podmínkách Putinova režimu. Jde o zprávu týkající se počtu krádeží. Je to tak. Rusko krade životy, svobodu a ukrajinské obilí, jeho obyvatelé pro změnu kradou knihy ve velkém a věřte nevěřte, největší zájem není ani o Leninovy spisy, ani o Putinův životopis.
„Nejžádanější“ knihou se v loňském roce stal román George Orwella 1984, který zmizel z regálů ve čtyři sta šedesáti exemplářích. Tato dystopická klasika se zároveň v Rusku v letošním roce dostala mezi deset nejčastěji kupovaných knih, napsal s odvoláním na tiskové prohlášení firmy zpravodajský server The Moscow Times. Kdo náhodou tuhle dystopickou klasiku nečetl, tak aby bylo jasno – v románu 1984 používá totalitní vláda sledování, propagandu a paradoxní hesla jako: „Válka je mír, svoboda je otroctví a nevědomost je síla“, aby si udržela kontrolu nad obyvatelstvem.
Jako by Rusové chtěli číst svůj vlastní úděl. Konečně, novinářka Maša Karpová, autorka knihy George Orwell a Rusko, se nechala slyšet, že románový fiktivní národ Oceánie absolutně připomíná Rusko v době ukrajinské invaze, kdy „slovo válka úřady okamžitě zakázaly a pod hrozbou trestního stíhání nařídily nahradit ho slovním spojením ,speciální vojenská operace‘.“
Typicky ruské je, že navzdory tomu, že je kniha buď za peníze, anebo stylem „šup do tašky a pryč“ všeobecně dostupná (na rozdíl od Běloruska, kde byla v květnu 2022 zakázaná), dva lidé, kteří ji v březnu 2022 v Moskvě rozdávali zdarma kolemjdoucím, byli zadrženi a obviněni z diskreditace ruské armády.
Pro úplnost, celkem bylo v roce 2023 z knihkupectví Čitaj-Gorod odcizeno téměř 300 tisíc knih, což je o deset procent méně než v roce 2022. Nejkradenější knihou z žánru literatury faktu se stala Vakcína proti osamělosti: Příběhy k nápravě mozku od blogerky Niny Nabokovové, zabývající se duševním zdravím.