Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden vyhlásila nejvyšší stupeň pohotovosti. Důvodem je riziko globální pandemie nejnebezpečnější varianty opičích neštovic (mpox). Přestože se nemoc šíří především v zemích střední Afriky, podle odborníků už pronikla také do Evropy.
Podle WHO se nebezpečná virová choroba rozšířila již do 13 afrických zemí, kde je evidováno 15 600 případů a 537 úmrtí. Expert na infekční choroby Paul Hunter se domnívá, že je velmi pravděpodobné, že se nová varianta opičích neštovic vyskytuje už i ve Spojeném království. V Africe má mpox úmrtnost kolem 3 až 4 procent, v Evropě by dle jeho názoru měla být výrazně nižší.
„Když někdo dostane infekci, obvykle trvá několik dní, než se u něj rozvine klasický stav, který by lidi přiměl k tomu, aby si řekli, že jde o mpox. Jelikož se musí odebrat vzorky, poté poslat do laboratoře a až poté je nemoc identifikována jako mpox,“ vysvětlil pro britský deník Mirror.
Onemocnění způsobuje puchýře na obličeji, ale i na jiných částech těla. Mezi jeho další typické příznaky patří také horečka, bolesti hlavy, bolest svalů a zad či otoky lymfatických uzlin. Nemoc se šíří fyzickým kontaktem, jako je líbání či pohlavní styk. Vir se však může objevit i v mase nebo kontaminovaných materiálech.
Jak informuje webový portál Euronews, evropské zdravotní orgány prozatím odmítly zavést na území Evropské unie proti této nemoci nová opatření, a to s odůvodněním, že riziko ohrožení širší populace je nízké.
„Výbor pro zdravotní bezpečnost (HSC) souhlasil s tím, že prozatím není třeba aktualizovat stanovisko k očkování proti mpox z roku 2022, ani by to za současné situace nemělo být považováno za stav ohrožení veřejného zdraví v Evropě. Členové HSC se však shodli na důležitosti úzce koordinovaného přístupu a potřebě nadále velmi pozorně sledovat situaci,“ sdělil mluvčí Evropské komise.
Nový kmen viru opičích neštovic byl nejprve detekován v Demokratické republice Kongo (DRC) v dubnu tohoto roku. Velmi rychle se však rozšířil do dalších afrických zemí – Burundi, Keňa, Rwanda, Uganda.