Jednoznačně nejoblíbenější zemí pro trávení letní dovolené u moře je pro české občany Chorvatsko. V loňském roce však během hlavní sezóny připlouvaly k pobřeží Jadranu výkaly. Místní se proto chtějí podobných problémů vyvarovat a kvalitu moře budou kontrolovat mnohem důkladněji.
Letní radovánky na chorvatských plážích opakovaně znepříjemňují fekálie u pobřeží, které podle místních vypouštějí do moře výletní lodě. Tamní obchodníci pochopitelně nechtějí přijít o turisty, a proto někteří z nich instalují u pláží norné stěny. V plánu jsou také častější kontroly kvality vody.
„Minulý rok jsme na tento problém několikrát upozorňovali, ale mezitím se nic neudělalo. Výletní lodě vypouštějí do moře výkaly, a dokonce i kuchyňský odpadní olej a potravinový odpad. To vše se vlivem jižních a mořských proudů dostává až k pobřeží Hvaru,“ stěžuje si pro chorvatský deník Slobodna Dalmacija pracovník cestovního ruchu Veljko Drinković.
Chorvaté na tento problém zareagovali a v minulých dnech otestovali 1 081 vzorků vody z Jadranu. Důraz je prý kladen zejména na mikrobiologické ukazatele fekálního znečištění. Kontroly by nyní měly probíhat pravidelně.
V loňském roce si čeští turisté stěžovali na dlouhé zapáchající pruhy pěny, výkaly a rozemletý papír. To vše se prý objevovalo v moři. Z těchto důvodů byly tehdy v polovině června uzavřeny tři pláže v letovisku Novi Vinodolski poblíž ostrova Krk. Příčinou bylo podle tamních úřadů vypouštění odpadních vod do moře kvůli nefunkčnímu kanalizačnímu systému.