Je to skoro paradox, že nejostřejší dopis čínským představitelům ohledně porušování lidských práv v Číně napsal český odborový předák. Je to ale tak. Na stránce Českomoravské konfederace odborových svazů si to každý může přečíst.
„V solidaritě s našimi sestrami a bratry z hongkongské konfederace HKCTU adresoval předseda ČMKOS Josef Středula tento otevřený dopis Jeho Excelenci Ťien-minovi Čangovi, velvyslanci Čínské lidové republiky v České republice.
Vyzývá v něm k zajištění ukončení represí proti demonstrantům, upuštění od vyvíjení nátlaku na úřady a firmy, aby propouštěly své zaměstnance, kteří se do protestů zapojí. Vyzývá rovněž k zahájení dialogu s veřejností splněním pěti požadavků.“
V dopise se píše: „Česká republika si letos připomíná třicet let od pádu represivního režimu, který pošlapával politická práva a ignoroval zhoršování pracovních a životních podmínek pracujících. Demokratická změna roku 1989 v Československu byla uspíšena celostátní generální stávkou, která znamenala, že vládnoucí strana ztratila poslední zbytky legitimity. Tyto události připomínáme, abychom zdůraznili význam základních lidských práv a svobod, z nichž svoboda shromažďování, svoboda projevu a právo na stávku jsou zásadní pro dosažení a udržení blahobytu společnosti.“
Dále v dopise uvádí: „Vaše Excelence, jménem Českomoravské konfederace odborových svazů, největší odborové konfederace v České republice, vyzývám vládu Čínské lidové republiky k zajištění toho, aby lidé ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong mohli protestovat bez obav z násilí a obtěžování ze strany policie a dalších osob. Vyzývám rovněž k upuštění od vyvíjení tlaku na hongkongské úřady a zaměstnavatele, aby tyto protesty narušovali a potlačovali, například propouštěním pracujících, kteří využili svá základní a nezcizitelná lidská práva na svobodu sdružování, svobodu shromažďování a svobodu projevu.
Hongkong je signatářem Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, který policie aktuálně porušuje. Rovněž jsou vážně porušovány Základní zásady pro použití síly a střelných zbraní příslušníky donucovacích orgánů přijaté OSN.“
Řečeno lidovým jazykem, tohle je pecka. Když něco podobného napíše nějaký aktivista s tibetskou vlajkou v ruce, tak se v Pekingu zasmějí. (Byť by to samozřejmě byla pravda a je dobře, že to napíše.) Že ale ze země, kde se ústavní činitelé mohou přetrhnout v projevech upatlané loajality vůči čínskému režimu, něco takového napíše šéfodborář, to je už jiné kafe. Ne snad, že by se soudruzi zamysleli a něco změnili. Ale je to signál, že tady nemají všechno ještě pod kontrolou, jak by chtěli.
To se cení.