Marcel Kolaja laskavě sestoupil ze zeleno-progresivního obláčku, aby ostatním vysvětlil, že vítězství Geerta Wilderse je chybou konzervativní pravice, vzkázala europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). Komentovala tak slova europoslance Marcela Kolaji (Piráti), který zkritizoval politiky, kteří oslavují vítězství krajně pravicového Geerta Wilderse ve středečních nizozemských parlamentních volbách. Podle něj konzervativní politici krajní pravici dlouhodobě svými výroky normalizují.
„Upozornění pro všechny konzervativní politiky, co tu mají radost z vítězství Geerta Wilderse. Slavíte výhru nizozemského Tomia Okamury. Slavíte oslabení pomoci Ukrajině,“ napsal na sociální síti X europoslanec Marcel Kolaja. „Krajní pravici tak dlouho svými výroky normalizujete, přebíráte její témata, spolupracujete s ní, až vás začíná porážet. Nesvalujte to na ochranu planety. Přiznejte si, že vás válcují, protože lidé radši volí originál, který podporujete, než kopii, kterou představujete vy,“ vzkázal pirátský politik.
Jeho slova nenechala chladnou europoslankyni Veroniku Vrecionovou. „Marcel Kolaja laskavě sestoupil ze zeleno-progresivního obláčku, aby ostatním vysvětlil, že vítězství Geerta Wilderse je chybou konzervativní pravice. Já z jeho vítězství rozhodně radost nemám, ale řekla bych, že příčina je trochu jinde. Třeba v tom, že Nizozemci mají plné zuby podobných politiků, jako je právě Kolaja, který by nejradši zreguloval i délku vidliček a velikost žehliček,“ vpálila svému kolegovi z europarlamentu.
Média v západní Evropě označila jasné vítězství krajně pravicové Strany pro svobodu Geerta Wilderse v nizozemských parlamentních volbách za politické zemětřesení. Pokud by se kritik islámu a zastánce vystoupení z Evropské unie stal premiérem, zásadně by to změnilo evropskou pozici Nizozemska, soudí deníky a zpravodajské weby. Složit většinovou vládu ale nebude pro Wilderse podle médií jednoduché.
Strana pro svobodu získala 37 křesel ve 150členném parlamentu a o více než desítku mandátů tak porazila proevropské strany na dalších místech. Bruselský web Politico napsal, že tak jasné vítězství zaskočilo i samotnou Wildersovu stranu, která si teprve po nedávném vylepšení své pozice v průzkumech na poslední chvíli zamluvila prostory, v nichž pak její politici společně sledovali sčítání hlasů.
„Pokud získá Wilders místo u stolu Evropské rady, mohl by ohrozit evropskou podporu Ukrajiny,“ napsal bruselský web Politico s odkazem na jednání orgánu sdružujícího lídry členských zemí, kde může politickou dohodu na nejvyšší úrovni zablokovat jediný politik. Server také podotkl, že nizozemské volby často předznamenávají charakter hlasování v dalších zemích, kde mohou stejně jako v Nizozemsku rezonovat témata jako migrace či růst životních nákladů.
Francouzský deník Le Monde napsal, že oznámení výsledků vyvolalo ve volebních štábech skutečný šok. Podle názoru listu je nečekaný triumf a historicky jednoznačně nejlepší výsledek Wilderse výsledkem toho, že ústředním tématem předvolební kampaně se stala právě migrace. „Aby mohl vládnout, musí nejdříve začít vycházet se stranami pravice či pravého středu, které se zatím vyjadřují opatrně,“ napsal Le Monde.
Belgický list Le Soir psal o drtivém vítězství a zemětřesení na nizozemské politické scéně. Wildersovi podle deníku mohla pomoci předvolební kampaň Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) dlouholetého premiéra Marka Rutteho, jehož nástupkyně Dilan Yeşilgözová-Zegeriusová se jasně vymezovala proti migraci. „Zdá se, že VVD nevyšla sázka na přitvrzení její migrační politiky v několika posledních měsících, kterým se snažila zabránit odlivu části svých voličů k PVV a dalším stranám krajní pravice,“ vzkázal deník.