Karvinský primátor Jan Wolf (SOCDEM) odmítá, že by při schvalování milionových dotací do fotbalového klubu MFK Karviná byl ve střetu zájmů. Reagoval tak více než po měsíci prostřednictvím tiskového mluvčího města Lukáše Hudečka. Dokazovat to má právní analýza, kterou si primátor nechal zpracovat u dvou advokátních kanceláří. Podle nich je Wolfův vztah k fotbalovému klubu natolik zřejmý, že střet zájmů oznamovat nemusí. Právnička protikorupční organizace Transparency International Petra Audová má však jiný názor. Město se zároveň brání tím, že Wolf není majitelem klubu, ale pouze předsedou spolku Městský fotbalový klub Karviná, který čítá přes 400 členů. Jak ale zjistil deník FORUM 24, spolek reálně ovládá pouze pár vyvolených osob. Mezi nimi figuruje například manželka primátora, zastupitel za Wolfovu partaj nebo jeho společník z podnikání.
Do fotbalového klubu MFK Karviná doputovalo jen od roku 2017 více než 100 milionů korun z městské pokladny. Klub přitom nepatří městu, ale přímo primátoru Wolfovi. Vyplývá to z evidence skutečných majitelů. Wolf ale podle záznamů z jednání městského zastupitelstva při schvalování několika dotací za miliony neoznámil, že je ve střetu zájmů, což přikazuje zákon o obcích. Veřejné peníze končí ve dvou organizacích, které za fotbalem stojí. Konkrétně ve spolku Městský fotbalový klub Karviná a společnosti MFK Karviná a.s., jejímž stoprocentním vlastníkem je zmíněný spolek. Deník FORUM 24 se několikrát pokusil získat vyjádření primátora Wolfa telefonicky i prostřednictvím SMS zprávy, ani na jeden pokus o kontakt však nereagoval. Asi po měsíci se pak vyjádřil pouze prostřednictvím mluvčího města Lukáše Hudečka na sociální síti.
„Zastupitel není povinen učinit oznámení, jde-li o prospěch nebo zájem obecně zřejmý. Pokud ostatní hlasující zastupitelé o střetu zájmu vědí, opomenutí zastupitele oznámit střet zájmů nemůže mít vliv na výsledek hlasování ostatních zastupitelů. Primátor Jan Wolf na zasedání zastupitelstva města Karviné několikrát svůj vztah k MFK Karviná a.s. a Městského fotbalového klubu, z.s. vysvětlil a zastupitele, stejně jako širokou veřejnost, s ním tak seznámil,“ odmítá pochybení primátor prostřednictvím mluvčího města, který reakci zveřejnil na facebookovém účtu Karviné.
Právnička to vidí jinak
Město se odkazuje na právní analýzu, kterou si nechal primátor Wolf zpracovat u advokátních kanceláří Jansa Mokrý Otevřel & Partneři a Petráš/Rezek. Zmíněnou analýzu, kterou se deníku FORUM 24 podařilo od města získat, redakce zaslala k prozkoumání protikorupční organizaci Transparency International.
Ta tvrdí, že je možné se dovolávat výjimky z povinnosti oznamovat osobní poměr k projednávané věci před hlasováním v rámci zastupitelstva pouze při splnění podmínky, že osobní poměr k věci daného zastupitele je obecně zřejmý ve vztahu k neomezenému okruhu adresátů. „Jak vyplývá i z rozhodovací praxe soudů, uvedená zákonná výjimka má dopadat na případy osobního poměru zcela jednoznačného a obecně známého,“ přiblížila deníku FORUM 24 právnička organizace Petra Audová.
Podle ní jsou ale vztahy mezi primátorem a fotbalovým klubem MFK Karviná zřejmé až po prozkoumání majetkových vztahů mezi různými subjekty. „Nejde o skutečnost natolik známou, aby každý přítomný bez jakéhokoliv upozornění věděl o tom, že hlasováním o podpoře pro fotbalový klub primátor rozhoduje o financích, se kterými sám následně bude moci přímo či nepřímo disponovat,“ vysvětlila Audová.
Zásadní pro využití výše uvedené výjimky z povinnost oznamovat osobní poměr k věci je pak podle ní i povědomí veřejnosti o daném střetu zájmů. „Nestačí, aby znalost měli jen zastupitelé, protože povinnost oznamovat střet zájmů je významná i pro občany dané obce, kteří mají díky ní možnost posoudit jednání konkrétního zastupitele a zda tento skutečně jedná v zájmu obce a občanů, nikoliv v zájmu vlastním,“ objasnila právnička.
Členové zastupitelstva by podle Transparency International měli sami chtít vystupovat transparentně a předcházet pochybnostem o možném střetu jejich osobních zájmu se zájmem veřejným. „I v případě nejasné situace je vhodnější cestou svůj poměr k věci oznámit a nechat jej uvést v zápise z jednání. Neboť toto oznámení je zcela bagatelní krok, který po konkrétním zastupiteli nevyžaduje žádnou velkou aktivitu,“ pokračovala Audová s tím, že oznámení osobního poměru k projednávané věci není nástroj perzekuce jednotlivých zastupitelů, ale nástroj transparentnosti a předcházení korupčnímu jednání.
„I s ohledem na etické a morální požadavky na výkonu funkce zastupitelů by měli mít oni sami vůli vyjasňovat svůj poměr k projednávané věci, nikoliv jej skrývat za zákonné výjimky a právní analýzy pro daný případ vytvořené,“ dodala právnička organizace Transparency International.
Rozhoduje pár vyvolených
Wolf zároveň s odkazem na právní analýzu odmítá, že by byl majitelem fotbalového klubu. Podle vyjádření mluvčího města společnost MFK Karviná a.s. nepatří primátorovi, ale spolku Městský fotbalový klub Karviná, který byl založen v roce 2003, čítá přes 400 členů a jeho předsedou je právě Wolf. „Akciová společnost byla založena v roce 2007 coby podmínka účasti v druhé nejvyšší fotbalové lize dle pravidel Fotbalové asociace České republiky,“ vzkázal Hudeček.
„Závěr právní analýzy pro tento případ hovoří jasně: Do evidence skutečných majitelů se fyzická osoba propíše automaticky, je-li statutárním orgánem právnické osoby (neboli předseda spolku Městského fotbalového klubu Karviná, z.s.). Tato skutečnost však automaticky neznamená, že je daná osoba vlastníkem právnické osoby (MFK Karviná a.s.). Jan Wolf není vlastníkem spolku Městský fotbalový klub Karviná, z.s., který je jediným akcionářem společnosti MFK Karviná a.s.,“ pokračoval mluvčí města na sociální síti.
Na webových stránkách fotbalového klubu lze opravdu najít číslo 483, tedy počet členů spolku Městský fotbalový klub Karviná. Většina z nich, konkrétně 387, jsou však děti. Ani zbylý počet dospělých však nemá na fungování spolku žádný vliv. Podle stanov je nejvyšším orgánem organizace valná hromada. Jejími členy jsou však jen takzvaní výkonní členové spolku, kterých je pouze zlomek z celkového počtu členů. O tom, kdo se stane výkonným členem, rozhoduje podle stanov správní rada spolku, kterou tvoří předseda spolku, a tedy předseda správní rady Jan Wolf, místopředseda správní rady Petr Hort a člen správní rady Petr Mašlej. Ten se s primátorem zná dlouhou dobu. Kromě aktivit v karvinském fotbalovém klubu spolu od roku 2004 měli firmu Sportovní centrum MFK Karviná s.r.o. (do května 2015 pod názvem 1. Fotbalový klub Karviná s.r.o.), kde pak od roku 2021 již figuruje pouze karvinský primátor.
Valná hromada spolku je pak podle stanov usnášeníschopná už ve chvíli, kdy dorazí alespoň čtyři výkonní členové spolku. V roce 2018 se podle zápisu zveřejněného ve spolkovém rejstříku účastnilo valné hromady pouze sedm členů, letos pak přišlo na zasedání nejvyššího orgánu devět členů. Mezi nimi se kromě Wolfa, Horta a Mašleje objevuje na prezenční listině jméno manželky primátora Karin Wolfové, technického ředitele fotbalového klubu Mariana Górnioka nebo městského zastupitele za sociální demokraty Aleše Hujíka. Z veřejných informací je tak jasné, že o fungování spolku rozhoduje pár vyvolených členů.
Navíc za situace, kdy je spolek jediným akcionářem MFK Karviná, a.s., je to primátor Wolf, kdo vykonává oprávnění valné hromady v rámci akciové společnosti. Má tak pravomoc například jmenovat a odvolávat členy statutárního orgánu MFK Karviná, a.s., kteří následně rozhodují o nakládání s finančními prostředky akciové společnosti.