Premiér Petr Fiala byl jediným hostem Partie na televizi Prima. Po svém prvním novoročním projevu ve funkci ministerského předsedy hovořil o tématech, která ve své řeči zmínil. Podle Fialy je hodně důležité, aby vláda lidem nelhala a podávala jim otevřeně veškeré informace. Povinné očkování, o němž se poslední dobou diskutovalo, premiér odmítl.
Fialův projev byl koaličními kolegy oceněn, Andrej Babiš nebo Alena Schillerová ho ovšem zkritizovali. Reagovala i premiérova manželka. „Moje paní mě za projev pochválila. Dostávám dost pozitivních reakcí. Nejsem rád, že jsem musel lidem říct pravdu, že tento rok nebude jednoduchý,“ řekl šéf ODS.
Velkým tématem bude podle předsedy vlády v následujících měsících především koronavirová pandemie, konkrétně varianta omikron. „Ví se, že nakažlivost je vyšší. Určitě je nižší riziko těžkého průběhu, ale nebude to nic jednoduchého. Při rychlosti šíření bude opět zátěž na nemocnice, ale podle odhadů to zvládneme. Celá populace projde určitou formou testování, to je důležité pro preventivní opatření,“ sdělil premiér. „Bavíme se o zkrácení karantény, ale debata probíhá v odborných skupinách. Někde k tomu došlo, někde se debatuje, například v Německu. Během několika dnů budeme moct přijmout politické rozhodnutí,“ dodal.
Premiér poděkoval lidem za to, jak zvládli vánoční svátky a silvestra. „Jsou úkoly politické, ale také úkoly občanů. Když je budeme dodržovat, tak to společně zvládneme,“ je přesvědčen. Prioritou vlády je nyní podle Fialy testování na covid. „Jsme připraveni testy hradit formou zdravotní pojišťovny. Pokud řekneme, že se mají testovat 2x týdně ve třech až pěti dnech, bude to hrazeno. Pokud vláda dělá restrikce, musí je lidem kompenzovat. Pojďme se testovat, pak nebudeme muset dělat lockdowny,“ řekl ministerský předseda.
Podle jeho slov není nyní varianta povinného očkování na stole. „O povinném očkování nejsem přesvědčen. Lepší než rozdělovat společnost a vytvářet tlak je přesvědčovat ty, kteří nebyli dostatečně osloveni nebo jim to zatím bylo lhostejné. Proočkovat třetí dávkou v maximální míře je úkol, před kterým všichni stojíme,“ řekl Fiala.
Klima a Green Deal
Předseda vlády se vyjádřil také k problematice klimatické změny. Green Deal je podle Fialy věc schválená v roce 2019, s níž souhlasil Andrej Babiš. „Nejde vystoupit, takový mechanismus tam není. Pokud se to prezidentovi nelíbilo, měl minulého premiéra žádat, aby tam nevstupoval. Teď bojujeme o jádro, máme velkou šanci ho prosadit. Jde nám o to, aby plyn byl mezi přechodnými zdroji, jádro bylo čistý podporovaný zdroj,“ vysvětlil šéf ODS s odkazem na kritiku Miloše Zemana.
Zvyšování platů poslanců
Kritika opozice se také zaměřuje na změny v ohodnocení státních zaměstnanců v souvislosti s navýšením platů poslanců. Fiala odmítá, že by se měly platy zákonodárců nyní zvyšovat. „Když nerostou platy ostatním, neměly by ani ústavním činitelům. Jsem rád, že můžeme navýšit platy aspoň těm, kteří bojují s covidem v první linii. Bohužel rozpočet je v takovém stavu, že to plošně nejde,“ připomněl premiér. „Nebude to zmrazení platů na úrovní loňského roku, musí to platit co nejdřív, snad od 1. února. Musíme najít cestu ve sněmovně, snad najdu ochotu kolegů,“ dodal.
Nová vláda intenzivně pracuje na novém rozpočtu, který chce schválit do konce ledna. „Průběžné zprávy mám, ale před předložením návrhu to nebudu komentovat. Nechceme dělat politiku, že všichni chodí za ministrem financí a pak se mediálně přetahují. Cíl je, aby deficit nebyl 300 miliard,“ sdělil Fiala.
Předsednictví v EU
Vláda zjišťuje, zda je na české předsednictví v Evropské unii vyčleněno dost peněz a lidí. I proto premiér nechtěl komentovat, zda se uskuteční summit na Pražském hradě, jak měl prezidentu Miloši Zemanovi slíbit bývalý předseda vlády Andrej Babiš.
Česko bude Evropské unii předsedat v druhé polovině letošního roku. Vláda ANO a ČSSD v srpnu navýšila rozpočet předsednictví o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Podle Fialy ale není jasné, zda vyčleněné peníze budou stačit. Vyjádřil pochybnosti i nad dostatečným personálním zajištěním. Ohledně podrobností k předsednictví požádal o trpělivost, vláda se jím podle něj bude nyní intenzivně zabývat. Nechtěl proto komentovat, zda se na Pražském hradě uskuteční velký summit prezidentů a premiérů zemí Evropské unie.
„Vidím předsednictví, které není dobře připraveno. Nemáme pravděpodobně ani dostatečnou personální kapacitu, nevím, jestli budou stačit finance, to budeme vědět v nejbližší době,“ poznamenal. Zda bude možné uspořádat třeba summit na Hradě nebo nějakou akci mimo Prahu, bude podle něj jasné v dalších týdnech. Poukázal na to, že je potřeba připravit viditelné akce, ale i pracovní jednání na úřednické úrovni. Potřeba je také připravit priority, aby bylo možné prosadit české zájmy, například v energetické politice.
Prezidentská kampaň
Premiér znovu potvrdil, že by si přál, aby se koalice dohodla na jednom jménu, které představí před kampaní o prezidentský post. „Musí být silný a kvalitní prezidentský kandidát, chtěl bych ho minimálně za koalici SPOLU. Proti Babišovi musí být silný kandidát s politickou zkušeností,“ je přesvědčen ministerský předseda.