Předseda SPD Tomio Okamura zkritizoval vládu Petra Fialy (ODS) za ceny energií v Česku. Podle něj situaci řeší správně Maďarsko, když uzavřelo smlouvu s Ruskem. Řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Něco takového odmítl šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Okamurovi vmetl, že maďarský premiér Viktor Orbán legitimizuje útok na Ukrajinu, a připomněl jeho schůzku s diktátorem Vladimirem Putinem, kterou podle něj Rusko zneužívá k propagandě.
„Už nyní máme nejvyšší ceny energií ve srovnání se zeměmi střední Evropy,“ prohlásil v úvodu pořadu Tomio Okamura. „Jediným řešením je odstoupení od Green Dealu Evropské unie. Je potřeba zestátnit ČEZ, aby stát převzal plnou odpovědnost za výrobu a rozdělování energie. Je potřeba vystoupit z lipské burzy a otázkou je i vystoupení z EU,“ přišel s drastickými návrhy Okamura.
Řešením je pak podle něj mimo jiné maďarská cesta, kde uzavřeli smlouvu s Putinovým Ruskem. „Maďaři mají v podstatě čtvrtinové ceny energií, plynu, než má Česká republika. Takže já si myslím, že bychom měli mít levný plyn, je to tak, já chci levný plyn, aby Češi měli více peněz. Vláda dělá aktivistickou politiku, Tchaj-wan, Ukrajina, úplně se vykašlala na české občany,“ pokračoval Okamura.
Já nejsem proruský
Na dotaz, zda ví, že by nám Rusové levný plyn dali, Okamura opět odpověděl příkladem z Maďarska. „No to snad vidíme u Maďarska. A právě proto je potřeba mít dobré vztahy (s Ruskem, pozn. red.),“ reagoval předseda SPD. „Já nejsem proruský,“ doplnil.
Jeho slova nenechala chladným ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra Ivana Bartoše. „Orbán legitimizuje Putinův režim a jeho útok na Ukrajinu. Takhle si podají ruce, nechají se vyfotit, ruská propaganda to omete všude a zahraniční média na to poukazují. To je ta cena za levný plyn,“ vzkázal Okamurovi. „Chceme mít závislost na Rusku? Nechceme. Zestátnění ČEZ ceny energií nevyřeší, jsou tady další výrobci,“ dodal.
„Cena energie se skládá ze dvou částí. Pokud nějaká část klesá a jiná stoupá, tak se musíme podívat, kolik bude na faktuře na konci měsíce. V celkovém objemu se ty dvě složky nějakým způsobem protínají. Snaha vlády je, aby energie nezdražily domácnostem. Nebránil bych se subvencím,“ vysvětlil Bartoš.
Už ani halíř Ukrajincům
Okamura se následně pustil také do Ukrajinců, kterým by podle něj už neměl jít ani halíř z českého rozpočtu. „Dávejme peníze českým občanům, klidně mě tady můžete utlouct čepicemi, ale stojím si za tím. Konec financování Ukrajiny, nic už Ukrajině, všechno musí jít českým občanům. Ti, kteří pracují, rozhodně nepotřebují žádné dotace a sociální dávky, nedával bych jim nic,“ prohlásil Okamura ve vysílání CNN Prima News.
„Co říkáte o Ukrajině, není z ekonomického hlediska pravda. Více než sto tisíc Ukrajinců na našem území má nějakou smlouvu, pracují, zaměstnavatel za ně platí a oni odvádějí daně. Je za nimi nějaká produkce, která má vliv i na HDP. Takže nelze tvrdit, že pomoc Ukrajincům je na úkor pomoci českým lidem. Není to pravda,“ odmítl slova Okamury ministr Bartoš.