Německá média popisují nového předsedu Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armina Lascheta jako nenápadného, ale trpělivého soupeře. Ten v boji nesleduje vítězství jediným úderem, ale své protivníky pozvolna, trpělivě drtí. Pro nejsilnější stranu zemí Evropské unie, ani pro německou politiku, pakliže se stane kancléřem, však nepředstavuje iniciátora žádných velkých změn. Spíš než to bude udržovat stávající kurs, shodují se komentáře.
Nového předsedu CDU Lascheta rok podceňovali, upozorňuje na klíčovou okolnost volby předsedy nejsilnější politické strany Evropské unie liberální server Zeit.de. To je podle předmětného zdroje dáno jeho stylem nenápadného bojovníka, označovaného v bojových sportech výrazem „grinder“ (drtič). „Grinder“ na sebe neupozorňuje žádnými velkolepými akcemi, nesoustředí se na žádný rychlý knockout, ale své protivníky pomalu, setrvale a s velkou vytrvalostí drtí. Snadno je podceňován, a právě proto je nepříjemným protivníkem, vysvětluje zmíněný server.
Die Zeit o Laschetovi tvrdí, že své protivníky poráží tím, že je „vysedí“, a upozorňuje na to, že tuto metodu boje během své politické dráhy dovedl k dokonalosti, když se právě s jejím využitím dostal do několika parlamentů, stal se zemským ministerským předsedou a nyní to takto dotáhl bezmála na vrchol. O post kancléře se utká s Markusem Söderem – favoritem průzkumů, ovšem zároveň i dost protřelým politikem na to, aby si teď uvědomil, že rozhodně nemá vyhráno. Právě jemu Laschet adresoval svou poznámku o tom, že v inscenování efektních představení sice nevyniká, ale že je Armin Laschet.
V podobném duchu Lascheta popisuje i server Spiegel. Jak sám nový předseda, tak ani jeho politika senzaci nevzbuzují, nicméně je na něj spoleh a jeho volbou se CDU vyslovila proti rizikům nových cest, hodnotí Lascheta zmíněný server, který připomíná, že mu průzkumy připisovaly v nejlepším druhou pozici.
Jeho volba vypovídá mnohé o pragmatismu CDU a s ní spojených problémech. Strana tím zanevřela na potenciální změnu směřování po dvou desetiletích pod Angelou Merkelovou a rozhodla se pro kandidáta, s nímž mohou „všichni tak nějak žít“ – vsadila na jistotu, shrnuje Zeit a poukazuje na jeho zkušenost z dosavadního vedení zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska.
Výsledkem dnešní volby se potvrzují dřívější slova politika CDU Friedricha Merze o moci „stranického establishmentu“. Lascheta totiž v posledních dnech podpořilo až nápadně mnoho vrcholných politiků. Není o nich sice známo, že by byl právě Laschet jejich osobním favoritem, rozhodnutí podpořit jej spíše vypovídá o jejich nedůvěře ve zbylé dva kandidáty, komentuje Zeit.
Komentátor serveru Zeit Laschetovi přiznává schopnost spojit tábory příznivců jeho protikandidátů, neboť podobnému nároku dostál už v zemské vládě. Méně jisté je podle něj ale to, nakolik v době vleklé pandemie dokáže zaujmout a nadchnout veřejnost, v jejíchž očích si jiní vedou lépe. Snadno by tak mohl podobně jako jeho předchůdkyně Annegret Krampová Karrenbauerová skončit ve vleku populárnějších a výraznějších kolegů. Nicméně, znovu, poněkud nudně svého času před dvěma dekádami působila i Angela Merkelová.
Frankfurter Allgemeine v odkazu na jen umírněné preference z výzkumů dnešní volbu hodnotí jako překvapivě silné vítězství v rozdělené straně, které podobně jako ostatní média připisuje mimo jiné i Laschetovu silnému kandidátskému projevu. Výsledek odráží snahu o kontinuitu a klid v koalici – podobně jako u dosavadní předsedkyně.
Přesto Laschetova volba představuje podle FAZ břemeno. Za druhým z protikandidátů, Friedrichem Merzem, stojí bezmála polovina strany, což signalizuje i nevoli k období velkých koalic éry Angely Merkelové. Velká část CDU tak při vší úctě ke kancléřčině práci během koronakrize touží po změnách a vyhraněnější politice, komentuje zmíněný server.