Navzdory až hysterickým scénám, které ztropila Čína v reakci na setkání hongkongského demonstranta Joshuy Wonga s německým ministrem zahraničí Heiko Maasem, se tento ministr těší podpoře spolustraníků i koaličních partnerů – situace v oligarchizovaném v Česku takřka nepředstavitelná.
„Nejsme žádní příjemci rozkazů diktátorů z Číny,“ odrážel německý křesťanský demokrat Michael Brand na serveru Spiegel.de ostrou kritiku, která se z Pekingu snášela na jeho kolegu, ministra zahraničí Heiko Maase. „Čína nám zatím ještě nemá co předepisovat, s kým může v Berlíně rozmlouvat náš ministr zahraničí,“ zastal se kolegy Brand a dodal, že na podobné imperiální chování musí reagovat s rozhodností nejen Německo, ale i Evropská unie.
Číňané svou nelibost k chystanému setkání projevili ještě předtím, než Wong přijel do Berlína. „Případná setkání aktivisty s vládními politiky by Čína vnímala jako urážku,“ nechali se slyšet komunističtí diplomaté. Heiko Maas o tom věděl, na rozdíl od ostatních ministrů na Wonga v restauraci na střeše říšského sněmu přesto počkal, deset minut s ním rozmlouval a nechal se s ním vyfotit.
Po krátkém setkání, jímž ale znatelně podpořil demonstranty v Hongkongu, následovaly čínské odsudky nejen Maase, ale i Wonga. Dotyčný ministr na ně reagoval ujištěním, že se s ochránci lidských práv a aktivisty bude setkávat i nadále.
Třaskavému setkání předcházely ale i rozpaky. „Zpočátku jsem si nebyl jistý, nakolik se Heiko Maas rozhodl správně. Německo-čínským vztahům, a nejen kvůli obchodnímu hledisku, připisujeme velký význam,“ vysvětlil serveru Spiegel.de počáteční váhání zpravodaj zahraničněpolitické frakce křesťanských demokratů a křesťanské sociální unie, Jürgen Hardt. Z přehnané reakce Číňanů vyčetl, že schůzkou zasáhli citlivé místo, které jim ani příliš nezapadá do obrazu silné a suverénní Číny. Poukázal ale i na chování režimu ke známému aktivistovi. „Způsob, jakým Peking Wonga veřejně pomluvil, je neakceptovatelný,“ zastal se demonstranta. Velvyslanec Wu Ken hongkongského aktivistu Wonga veřejně označil mimo jiné za přívržence blíže neurčeného separatistického hnutí.
[ctete postid=“268327″ title=“Setkání hongkongského aktivisty s německým ministrem vztahy Číny se Západem jedině zlepší“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Joshua-Womg-Heiko-Maas-385×230.jpg“ excerpt=“Čínský komunistický režim by ho viděl nejradši v cele, zatímco ve světě s ním jednají “ permalink=“https://www.forum24.cz/setkani-hongkongskeho-aktivisty-s-nemeckym-ministrem-vztahy-ciny-se-zapadem-jedine-zlepsi/“]268327[/ctete]
Podporu Maasovi vyjádřil i zahraničněpolitický expert křesťanských demokratů Roderich Kiesewetter. „Před Čínou nesmíme jít do kolen ani rezignovat na naše hodnoty,“ zdůraznil a dodal, že v opačném případě už Německo nebude mít nárok věrohodně se zasazovat o mezinárodní pořádek založený na kulturních hodnotách a pravidlech.