Šéf grémia majitelů lékáren Marek Hampel si nemyslí, že by na podzim byl v českých lékárnách dostatek antibiotik. Dodávky, které ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) anoncoval, podle něj nepokryjí zvýšenou spotřebu během podzimního náporu. „Penicilin se v některých lékárnách nachází, v některých není vůbec, a hlavně se nedá objednat,“ řekl.
Až 93 léků má výpadek a dosud není jasné, kdy se některé z nich objeví. Jsou mezi nimi antibiotika, jako penicilin, léky na střevní problémy, jako je Endiaron, který patrně nebude k sehnání do konce roku, a výpadky na jaře zaznamenávali i onkologičtí pacienti. Ministr zdravotnictví Válek je toho názoru, že minimálně penicilinu bude dost. Tomu ale oponoval šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampl, podle kterého zmíněné dodávky stačit nemusí.
„Když se dívám na spotřebu antibiotik v prvních šesti měsících tohoto roku, tak v oblasti penicilinu tato země spotřebovala 335 tisíc balení ve všech lékových formách,“ řekl Hampl rádiu Impuls s tím, že jde měsíčně o 45 až 75 tisíc balení léků, které obsahují penicilin. Nemocnost na podzim podle něj rapidně stoupne a do konce září, než přijde velká dodávka, má být dostupných podle něj jen 20 tisíc balení, což nebude stačit. Potvrdil, že některé lékárny nedostatek léku nemají. „Penicilin se v některých lékárnách nachází, v některých není vůbec, a hlavně se nedá objednat,“ dodal. Řekl také, že odpovědnost za dodávky má výrobce a distributor.
Problém nedostatku antibiotik podle Válka není cena, kterou za lék pojišťovny platí, přestože tak jeden z dodavatelů v hlášení pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přerušení dodávek odůvodnil. Zdravotní pojišťovny u tohoto menšinového dodavatele podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka nyní schvalují navýšení ceny. Sedmdesát procent dodávek podle něj obstarávají dvě jiné firmy.
Cenu léku nestanoví ministerstvo, protože léky samo nekupuje. „Ani ministerstvo zdravotnictví, ani Státní ústav pro kontrolu léčiv, ani zdravotní pojišťovny nejsou vlastníkem léků. Léčivo vlastní výrobce, který ho po propuštění z výroby předává distributorovi. V tu chvíli se stává vlastníkem toho léčiva distributor,“ řekl Dvořáček.
Ministr zdravotnictví uvedl, že pomoci s objednávkami léků by měl nový zákon, který by měl být co nejdříve schválen. Vyjádřil také ochotu informovat veřejnost o svých rozhodnutích a o situaci v rezortu každý týden.