Londýn je jedno z těch měst, kam se vyplatí vracet. Pokaždé v něm totiž objevíte něco nového. Ať už se ho chystáte navštívit poprvé, nebo se do něj s oblibou vracíte, připravili jsme pro vás místa, která v cestovatelských průvodcích nenajdete. Zjistíte, kde se dobře najíst, kam za dobrou kávou a co navštívit, když už vás klasická muzea budou nudit.
Jak jinak začít den než snídaní v Terry´s Cafe, oblíbeném podniku nejen mezi turisty. Založené v roce 1982 bývalým řezníkem získalo bistro jméno po svém majiteli. Útulný prostor, kde je využitý každý koutek, se nachází nedaleko Borough Marketu. Na stěnách visí černobílé fotografie Terryho rodiny, příbuzných i slavných osobností, které do podniku zavítaly. Stolečky poskládané v těsné blízkosti a pokryté kostkovanými červeno-bílými ubrusy jsou neustále obsazené. V poměrně staromódním podniku, kde si můžete objednat klasickou anglickou snídani, ale i její nejrůznější varianty po celý den, najdete i moderní koktejly, jako je Espresso Martini nebo Bloody Mary.
Popularita tohoto místa je očividná i z každodenního hloučku, který se před ním tvoří. V Terry´s si totiž nemůžete místo zarezervovat. Po příchodu do fronty naskenujete QR kód, který vás zařadí na virtuální čekací listinu. Pro zkrácení času mají ve vedlejším vchodě chytře umístěnou pekárnu, kde kromě klasické rolky s párkem koupíte i francouzské pečivo, ale hlavně kávu a čaj, což se při hodinovém postávání před bistrem docela hodí.
Naprostým opakem Terry´s Cafe je kavárna Beam, která má v Londýně hned několik poboček. Všechny spojuje minimalistický design, vzdušné prostory a menu inspirované středomořskou kuchyní. Pokud lpíte na anglické klasice, i zde si přijdete na své. Mezi populární pokrmy ale patří především shakshuka, turecká vejce s jogurtem, a beam benedict, což je jejich twist na oblíbená vejce s holandskou omáčkou. Interiér kavárny v Notting Hillu si vzalo na starost designové studio Oly Jachymiakové, jehož práce je známá minimalistickým stylem a přírodním osvětlením. Kavárna, do níž se vejde devadesát pět strávníků, vítá hosty světlým vstupním prostorem. Obloukové výklenky v jedné ze stěn dodávají prostoru strukturu. V centrální části, zarovnané se středem výlohy, se Ola a její tým rozhodli umístit bar. Z ulice viditelný velký dubový ostrůvek s masivním bílým mramorovým blokem tvoří ústřední bod kavárny a slouží nejen personálu, ale také jako místo, kde si můžete dát kávu s sebou.
Pro milovníky kávy
Během posledního desetiletí se kultura výběrových kaváren rozšířila z Dánska do celé Evropy. I když si Angličané stereotypně potrpí na svůj čaj, vznikla zde poměrně hustá síť kaváren, mezi jejichž zákazníky patří všichni. Od znalců, co nedají dopustit na filtr, po ty, kteří zásadně pijí latte se třemi cukry. Jednou z nich je Blank Street Coffee pocházející z Brooklynu. Na to, že ji založili teprve v roce 2020, se tato franšíza poměrně rychle rozrostla o další pobočky ve Státech, v Londýně a v Manchesteru. Kávu odebírají z vybraných renomovaných pražíren a mají i vlastní blend s názvem Speed Dial.
Mezi nejstarší londýnské pražírny, které byste měli navštívit, patří Monmouth Coffee Company. Její první pobočka se nachází v Covent Garden. Když ji v roce 1978 založili, pražili kávu ve sklepě a nahoře v prodejně ji pak servírovali hostům. Od té doby pražírnu dvakrát přesunuli do větších prostor. Pod společnost dnes patří tři kavárny, které fungují na udržitelných principech. Kávu s sebou dostanete pouze do keramického nebo vlastního hrnku. Pečivo odebírají z lokálních pekáren a mléko z farmy Ivy House nedaleko od Londýna. Kousek od Covent Garden se také nachází Fair Shot Cafe, což je podnik soustředící se na pomoc mladým lidem s poruchami učení, autismem či Downovým syndromem. Díky výukovému programu zaměstnávají a učí jedince s podobnými problémy a vytvářejí tak inkluzivnější pracovní prostředí. Zrnka odebírají od malé pražírny Curious Roo, která poskytuje baristické kurzy jejich zaměstnancům.
Kde se schovat před deštěm
Londýnské počasí překvapí jen nepřipraveného. Pokud se nechcete plahočit v dešti, ale zároveň stojíte o zážitek, navštivte alespoň jednu z mnoha místních galerií. V jižní části města najdete Gasworks, neziskovou organizaci současného vizuálního umění, která poskytuje výstavní prostory současným umělcům z celého světa. K vidění jsou instalace, sochy, projekce i obrazy. Gasworks poskytuje jedinečnou příležitost vidět několik nových tváří umělecké scény najednou. Kromě krátkodobých výstav totiž poskytuje rezidence různým umělcům, jejichž díla si můžete prohlédnout třeba po dobu jednoho roku.
White Cube, tedy doslova bílá kostka, je zase unikátním výstavním prostorem, který v roce 1993 založil Jay Jopling. Během první dekády její působnosti zde žádný umělec nebyl vystaven více než jednou. Ze začátku byla koncipována jako prostor nabízející návštěvníkům intimní setkání s jedním uměleckým dílem nebo soustředěným souborem prací. Svou pověstí a vlivem brzy dalece přesáhla hranice této dnes již ikonické malé bílé místnosti. White Cube představila první britské výstavy mnoha současných nejuznávanějších umělců, jako jsou Tracey Eminová, Julie Mehretuová, Hiroši Sugimoto a Luc Tuymans. V roce 2000 otevřela své druhé prostory na náměstí Hoxton Square v londýnské čtvrti East End. V posledních letech dále rozšířila svou přítomnost v Londýně, v roce 2006 otevřela speciálně postavenou galerii v centru Londýna a v roce 2011 vlajkovou pobočku na Bermondsey Street v jižním Londýně. Galerie nyní zastupuje malíře, sochaře a multidisciplinární umělce z více než třiceti zemí světa.
Nový pohled na klasiku poskytuje koncept prostorů Frameless, které najdete na rohu Hyde Parku kousek od Mramorového oblouku. Frameless v sobě skrývá čtyři místnosti odkrývající ikonická umělecká díla nekonvenčním způsobem. Čeká vás projekce, hudba i interaktivní prvky. Lístky se v tomto případě vyplatí koupit dopředu. Galerii doporučujeme navštívit hned ráno, kdy bývá nejméně lidí, a zážitek si tak budete moci plně vychutnat.
Magnetky, přívěsky, nebo něco lepšího?
Dovezte si z Londýna kromě zážitků i něco hmotného, kvalitního a hlavně využitelného. Ať už jste vášnivým čtenářem, nebo jste knihu naposledy otevřeli při maturitní četbě, knihkupectví Hatchards na slavné ulici Piccadilly stojí za to navštívit i za předpokladu, že si nic nekoupíte. Nejstarší londýnské knihkupectví založil John Hatchard v roce 1797. Dřevěné schody uprostřed prodejny spojují tři patra, jejichž pulty plní limitované edice uměleckých knih, nejnovější bestsellery, přenosné paperbacky nebo klasické dětské pohádkové knížky.
Nedaleko Britského muzea je jeden z nejneobvyklejších a nejzajímavějších obchodů v Londýně Pentreath & Hall. Mnohé kolemjdoucí zláká už jen pohled na tradičně malovanou, leskle černou výlohu. Je to jeden z těch „koukacích“ obchodů se starožitnostmi, novými domácími potřebami a exkluzivním sortimentem dekorativních předmětů, které pečlivě vybírají majitelé prodejny Ben Pentreath a Bridie Hallová. Ben je architektem a interiérovým designérem. Bridie působí jako dekorativní umělkyně a tvůrkyně. Oba vytvářejí novou britskou tradici, která respektuje minulost, a vnášejí do obchodu, jejž společně vedou od roku 2008, silnou tvůrčí dynamiku.
Čtvrť Notting Hill je světoznámá nejen kvůli stejnojmennému romantickému filmu z devadesátých let, ale i díky nekonečným řadám pestrobarevných domků s podniky a obchůdky. Couverture & The Garbstore se nachází v srdci Notting Hillu, hned za rohem proslulého knihkupectví z výše zmíněného filmu. Prodejna sídlí v třípatrovém přestavěném dobovém měšťanském domě a zaměřuje se na prodej dámského i pánského oblečení a doplňků. Ve skutečnosti jsou to dva samostatné obchody v rámci jedné budovy. V přízemí sídlí obchod Garbstore, který se pevně etabloval jako jedna z nejlepších londýnských nákupních destinací pánské módy, podporuje nezávislé značky a poskytuje prostor novým talentům. Couverture se soustředí na dámskou módu a doplňky.