Americký lékař vyzývá lidi, aby přestali užívat lék na odčervení koní ivermektin k samoléčbě covidu-19. Podle doktora Jasona McElyea pacienti po předávkování tímto lékem pak často potřebují urgentní ošetření na pohotovostních odděleních nemocnic.
Malé dávky ivermektinu jsou pro použití u lidí schváleny, ale ne pro léčbu covidu. „Na tento lék musíte mít předpis z nějakého důvodu, protože může být nebezpečný,“ řekl doktor McElyea pro BBC.
Uvedl, že „hrstka“ lidí, kteří se tímto lékem předávkovali, dále zatěžuje nemocniční personál, který je již tak pod tlakem kvůli nárůstu případů onemocnění covidem. Podle něj jsou pohotovosti tak přetížené, že třeba oběti střelných zbraní se jen těžko dostaly k nutnému ošetření, řekl začátkem týdne pro místní televizi KFOR.
Ivermektin, který je především veterinárním odčervovacím prostředkem, lze v malých dávkách použít k léčbě některých lidských onemocnění. Lék se však stal kontroverzním poté, co byl propagován jako způsob léčby nebo prevence covidu, přestože jeho účinky dosud nebyly nijak prokázány.
Jeho užívání se v USA stalo natolik běžným, že Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal minulý měsíc prohlášení, v němž varuje: „Nejste kůň. Nejste kráva,“ uvedl FDA a varoval, že užívání velkých dávek této látky „je nebezpečné a může způsobit vážné poškození“.
Doktor McElyea uvedl, že pacienti, kteří lék užívali, přicházeli do nemocnice se zvracením, bolestmi svalů, a dokonce i se ztrátou zraku.
„Někteří lidé, kteří užívali nevhodné dávky, se ve skutečnosti dostali do horšího stavu, než kdyby covid chytili,“ řekl pro KFOR. „Musíte si položit otázku: Když si vezmu tento lék, co budu dělat, když se stane něco špatného? Jaký je váš další krok, jaký je váš záložní plán?“ Podle něj by někdo, kdo chce užívat lék, který by mohl ovlivnit zdraví, tak měl činit za asistence lékaře.
Oklahoma je jedním z několika amerických států, které bojují s šířením varianty delta covid, přičemž za poslední týden bylo zaznamenáno 18 438 nových případů.